Sözcü Plus Giriş

İKA’dan 150 milyon liralık destek

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, "2010-2018 yılları arasında bölgemize yaklaşık 150 milyon lira destek sağladık. Sağladığımız bu destek 248 milyon liralık yatırıma aracı oldu" dedi.

Hanifi KILIÇ / Gaziantep
13:17 -
İKA’dan 150 milyon liralık destek

İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’da yerel kalkınmayı sağlayacak projelere önemli destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Mali desteklerin yanında girişimci projelerin bölgeye kazandırılmasında öncü olduklarına dikkati çeken Akyılmaz, “İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak 2010-2018 yılları arasında bölgemize yaklaşık 150 milyon lira destek sağladık. Sağladığımız bu destek bölgemizde 248 milyon liralık yatırıma aracı oldu. Gaziantep Mesleki Eğitim Merkezi Projesi ile sanayi ile iş birliği içinde ‘odaklı eğitimler' verilip işletmelerin kalifiye personel sorunlarına çözüm üretilecek. Kadınlarımızın iş hayatına hazırlanacağı Kadın Girişimci Destek Merkezi projesi ile kadınlarımızı eğitimlerini tamamlayarak onların ekonomiye katılımını sağlamayı amaçlıyoruz. Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi Projesi ile bölgemizde girişimcilik ve AR-GE kültürünün gelişmesine, teknoloji odaklı, katma değeri yüksek ürün üretimine geçişe katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

GAZİANTEP'E GASTRONOMİ VE TURİZM DESTEĞİ

Herhangi bir yatırımcının tüm izin ve ruhsat işlemlerini tek bir merkezden takip ve temin edebileceği “Tek Durak Ofis” uygulamasını başlattıklarını ifade eden Akyılmaz, Gaziantep’in zengin gastronomi kültürünün bilişim teknolojileri ile desteklenmesi, yeni yazılım ve donanımların geliştirilerek şehrin tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla dünyada ilk defa Gastrobilişim Hackathon’u düzenlendiklerini belirtti.

ADIYAMAN'A KÜLTÜREL DESTEK

Akyılmaz, Adıyaman’da da doğal, tarihi ve kültürel mirasın değerlendirilmesi, kültür-sanat olanaklarının artırılmasına yönelik alt yapı ve restorasyon projelerine destek verdiklerini kaydederek, Kahta Yeni Kale, Adıyaman Tuzhanı ve Oturakçılar Pazarı, Beşpınar Vadisi, Gerger Kanyonları, farklı ilçelerde açılacak çok amaçlı kültür merkezleri, Çelikhan Yüzen Adalar gibi tarihi ve doğal eserlerin turizme kazandırılması çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi.

KİLİS ORGANİK TARIM MERKEZİ OLACAK

Kilis’i organik tarım merkezi haline getirecek projeleri hayata geçirdiklerine dikkati çeken Akyılmaz, zeytinyağı ve salamura zeytin üretim tesisinin kurulması ve marka oluşturulması noktasında destek olduklarını, kentin tanıtılması ve yatırımcılara yön verilmesi amacıyla çeşitli analiz çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more