Sözcü Plus Giriş

Dünya devi marka otomobilde strateji değiştiriyor

Sektörde 100 yılı aşkın geçmişe sahip olan Japon marka dönüm noktasında. Mitsubishi Motors, Renault, Nissan ittifakındaki yeni konumu ile otomobilde artık bir SUV markası olacak. Marka yeni stratejisinin ilk adımı Eclipse Cross’u da ülkemizde satışa sundu.

Güncellenme: 11:07, 23/04/2018
Dünya devi marka otomobilde strateji değiştiriyor

Mitsubishi Motors’un SUV segmentinde güçlenerek büyümeyi hedeflediği yeni marka yapılanması ve konumlandırmasını destekleyen stratejik modeli Eclipse Cross'u Avrupa'nın ardından Türkiye'de de satışa sundu. Eclipse Cross'un lansmanında biraraya geldiğimiz Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Levent Akpulat, “Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı toplam satışlarını 2017'de yüzde 6,5 artış ile 10 milyon 608 bin 366 adede yükselterek, dünyanın en çok satış yapan grubu olarak kayıtlara geçti. Bu rakamla birlikte Groupe Renault satışları yüzde 8,5, Nissan 4,6 artırdı. Mitsubishi ise, 1 milyon 30 bin 454 araçla satışını yüzde 10 artırarak en büyük büyüme oranını gerçekleştirdi. İttifak ayrıca, 2010'dan bu yana toplam 540 in 623 elektrikli araç satış ile de bu alanda lider olmayı sürdürdü” dedi.

mitsu-1

Levent Akpulat

PLATFORM VE TEKNOLOJİ PAYLAŞIMI

Bu gelişmeyle ve artan SUV talebiyle Mitsubishi'nin birim satışlarının artırılmasına büyük katkıda bulunduğunu belirten Levent Akpulat, “İttifak 2022 Planı kapsamında yıllık sinerjinin 10 milyar Euro'ya katlanması hedefleniyor. Satışın14 milyon adetin üzerine çıkarılması ve 240 milyar dolar gelir elde edilmesi global hedefi doğrultusunda ‘İttifak 2022' planı çerçevesinde, üç markanın tüm araçları dört ortak platformda üretilmesi de var. Bu gelişmeyle birlikte Mitsubishi ittifak içerisinde otomobilde SUV segmentinde ilerleyecek. Gelişmiş otonom sürüş sistemleri, çevrimiçi araç teknolojileri ve yeni mobilite hizmetlerinin geliştirilmesi ve ortak kullanıma alınmasının yanı sıra elektrikli araç teknolojilerinin paylaşılması ile de büyük bir gelişme kaydedilmesi amaçlanıyor” diye konuştu.

mitsu-3

‘2018'DE 4 KAT BÜYÜYECEĞİZ”

Genel Müdür Levent Akpulat, Mitsubishi Motors’un bir SUV markası olma yolundaki yeni ürün stratejisinin ilk meyvesi olan Eclipse Cross ile Türkiye'de büyümeyi hedeflediğini söyleyerek, “Eclipse Cross lansmanı ile 2 bin adet Eclipse Cross satışı gerçekleştirerek binek araç kategorisindeki satışlarımızı 4 kat artırmayı amaçlıyoruz. Pick-up kategorisindeki L200'de ODD rakamlarına göre Ocak-Mart 2018 döneminde toplam 878 araç satış ile segmentinde yüzde 25,7 pazar payı ile liderliğe oturdu. Mitsubishi olarak 3 yıllık büyüme hamlesine paralel 3 yılın sonunda Türkiye'deki satışlarımızı yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyoruz” dedi.

mitsu-2

131 BİN 900 LİRADAN BAŞLIYOR

Eclipse Cross'un 1.5 lt. turbo benzinli motoru, 163 beygir güç üretiyor. Araç 6 vitesli manuel veya 8 kademeli CVT şanzıman seçenekleri, ayrıca 2WD veya 4WD çekiş konfigürasyonlarıyla satılıyor. Evo'dan hatırlanan aktif yalpa kontrolünün (AYC) modern bir uyarlaması ile birleştirilmiş Sürekli Dört Çeker Sistemi (S-AWC) ise Eclipse Cross'un viraj performansını artırarak sürüş keyfini ve güvenliğini SUV standartlarının ötesine taşıyor. Özel 7 kat elmas kırmızı renge de sahip olan araçta ayrıca adaptif hız sabitleyici, çarpışma önleme sistemi, şerit takip uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, elektronik park freni gibi gelişmiş güvenlik özellikleri ile 5 farklı donanım seviyesine sahip. Eclipse Cross 2WD Invite MT 131 bin 900 liradan başlayan anahtar teslimi fiyatla sunuluyor.