ABD’den Fas’a 4.7 milyar dolarlık F-16 satışı

ABD Dışişleri Bakanlığı, F-16D ve C versiyonlarının Block 72 serisinden 25 uçağın Fas'a 3 milyar 787 milyon dolara satışına onay verdi.

ABD’den Fas’a 4.7 milyar dolarlık F-16 satışı

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı Fas’a muhtemel askeri satışlarla ilgili Kongre’ye iki tebligat gönderdi.

Söz konusu tebligatlarda, Fas yönetiminin F-16D ve C versiyonlarının Block 72 serisinden 25 uçak ve ilgili malzemelerini satın almak istediği ve Dışişleri Bakanlığı’nın da 3 milyar 787 milyon dolara mal olacak bu satışa onay verdiği kaydedildi.

Ayrıca Fas Hava Kuvvetleri’ne ait 23 F-16 uçağının ise Lockheed Martin savunma şirketinin son model F-16 uçağının V konfigürasyonuna yükseltilmesi için ise 985 milyon dolarlık satışa onay verildiği bildirildi.

‘FAS ÖNEMLİ BİR GÜÇ’

Fas’a yapılacak bu satışların ABD’nin ulusal güvenlik menfaatlerine ve NATO dışındaki ortaklarına yönelik politikasına katkı sağlayacağı ifade edilen tebligatlarda Fas’ın Kuzey Afrika’da ekonomik ilerleme ve siyasi istikrar için önemli bir güç olduğuna dikkat çekildi.

Fas’ın halihazırda F-16 uçaklarını kullandığı ifade edilen tebligatlarda “Teklif edilen satış bölgedeki temel askeri dengeleri etkilemeyecektir” denildi.

Satışın onaylanması için Kongre’den 30 gün boyunca herhangi bir itiraz gelmemesi gerekiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...