Sözcü Plus Giriş

Johnson’a darbe üstüne darbe… Arcuri’yle ilişkisini polis soruşturacak!

Göreve geldiği günden bu yana Brexit konusunda tüm kozları elinden alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu kez geçmişiyle ilgili zor günler geçiriyor. Londra Belediye Başkanı olduğu dönemde Jennifer Arcuri'yle olan bağlantısı gündeme gelen Johnson için, Bağımsız Polis Davranışları Ofisi araştırma yapmakla görevlendirildi.

Sozcu.com.tr
14:40 -
Johnson’a darbe üstüne darbe… Arcuri’yle ilişkisini polis soruşturacak!

İngiltere’de Bağımsız Polis Davranışları Ofisi, Başbakan Boris Johnson’ın Londra belediye başkanıyken görevi kötüye kullandığına dair iddialarla ilgili soruşturulup soruşturulmaması gerektiği konusunda araştırma yapmakla görevlendirildi.

Büyük Londra İdaresi’nden yapılan açıklamada, Jennifer Arcuri adlı iş kadınının Johnson’ın belediye başkanlığı sırasında kamudan binlerce sterlin teşvik aldığı ve dış ticaret ofislerine ayrıcalıklı erişime sahip olduğuna dair iddialar hatırlatıldı.  Açıklamada, konunun Bağımsız Polis Davranışları Ofisi’ne sevk edildiği, böylece kurumun Johnson’ın muhtemel görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturulmasına yer olup olmadığına bakabileceği belirtildi.

Johnson ve Arcuri, 2013’te bir etkinlik sırasında görüntülenmişti.

Konuyla ilgili olarak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada ise Johnson’ın “her şeyi kurallara uygun ve normal yollardan yaptığı” iddia edildi. Londra’da belediye başkanı aynı zamanda polis veya komiser olarak da kabul edildiği için görevi kötüye kullanma gibi iddialarla ilgili ilk incelemeyi Bağımsız Polis Davranışları Ofisi yapıyor.

SIK SIK ZİYARET EDİYORDU

Teknoloji şirketi kurarak iş dünyasına adım atan 34 yaşındaki ABD’li eski model Jennifer Arcuri’nin Johnson’ın belediye başkanlığı sırasında
haksız yere 126 bin sterlin teşvik aldığı ve üç dış ticaret ofisine ayrıcalıklı erişime sahip olduğu iddia edilmişti. Belediye başkanıyken Arcuri’nin evini “defalarca ziyaret ettiği” öne sürülen Johnson, iddialarla ilgili açıklama yapmayı reddetmişti.

Jennifer Arcuri.

İngiliz basını, Arcuri’nin Johnson’ı “en yakın arkadaşlarından biri” olarak tanımladığını yazmıştı. Londra’ya 7 yıl önce taşınan Arcuri’nin daha sonra ABD’ye döndüğü ve şu anda California’da yaşadığı belirtildi

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more