Sözcü Plus Giriş

Kritik görüşme öncesi tansiyonu yükselten açıklama: Cehennemde yerleri hazır!

İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci, anlaşmalı mı yoksa anlaşmasız mı olacağı tartışmaları altında devam ederken AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan sıra dışı bir açıklama geldi. Tusk, makul bir planları olmadan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını destekleyenlerin 'cehennemde özel bir yeri' hak ettiklerini söyledi.

16:25 -
Kritik görüşme öncesi tansiyonu yükselten açıklama: Cehennemde yerleri hazır!

Brüksel’de İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile görüşen Donald Tusk, AB’nin Brexit anlaşmasında Kuzey İrlanda için öngörülen ‘backstop’ uygulamasında herhangi bir değişikliği kabul etmeyeceğini belirtti.

AB’nin öncelikle bir barış projesi olduğunu vurgulayan Tusk, birliğin Kuzey İrlanda’da barış sürecinin tehlikeye girmesini istemediğini kaydetti. Tusk, “Barışla kumar oynamayacağız. Ya da uzlaşmaya son kullanma tarihi koymayacağız” dedi.

Tusk, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’la bir araya geldi.

AB Konseyi Başkanı yarın Brüksel’de İngiltere Başbakanı Theresa May’le görüşecek.

BACKSTOP: ACİL DURUM MEKANİZMASI

İngiltere’nin AB’yle yeniden müzakere etmek istediği, Brüksel’in ise buna yanaşmadığı “Backstop” esasında bir acil durum mekanizması. Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık’ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

Ancak İngiltere ile AB arasında varılan anlaşma, taraflardan herhangi birinin bu sürece tek taraflı olarak son verememesini öngörüyor. İngiltere’de anlaşmaya karşı çıkanlar da bunun, Birleşik Krallık’ın tamamında gümrüklerin kontrol edilememesi anlamına geleceğini vurguluyor.

İngiltere mevcut şartlarda 29 Mart’ta AB’den ayrılacak.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more