Sözcü Plus Giriş

Trump’a azil soruşturmasına kınama

ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçi senatörler, Başkan Donald Trump'a yönelik yürütülen azil soruşturmasını kınayan bir karar tasarısı sundu.

Güncellenme: 07:52, 25/10/2019
Trump’a azil soruşturmasına kınama

Senato Adalet Komitesi Başkanı Lindsey Graham tarafından sunulan tasarıya Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell da dahil olmak üzere 44 senatörün destek verdiği belirtildi.

Demokrat Temsilciler Meclisi vekillerine, açılan azil soruşturmasının önce meclis genel kurulunda oylanması çağrısı yapılan tasarıda, ayrıca Trump’a kendisini suçlayanlara karşı çalışma yapmak için yeterli zaman verilmesi ve Cumhuriyetçi vekillerin konuya ilişkin kendi tanıklarını çağırmasına fırsat tanınması gerektiği vurgulandı.

Senato Genel Kurulu’nda oylanması beklenen söz konusu tasarının geçmesi durumunda, Trump’a anayasal koruma sağlanacak ve Demokrat vekiller tarafından açılan azil soruşturmasının oylamaya gitmesi gerekecek.

SENATÖR GRAHAM’DAN TEPKİ

Senatör Graham, tasarıyı sunmasının ardından basın açıklaması düzenleyerek, Temsilciler Meclisi’nde açılan azil soruşturmasına tepki gösterdi.

Söz konusu soruşturmayı “gizli faaliyet ve dolandırıcılık” olarak tanımlayan Graham, “Bugün Temsilciler Meclisi’nde yapılan bu faaliyetin gelecekteki bütün başkanlara tehlike oluşturacağı kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

GİZLİ TOPLANTIYA TEPKİ

Temsilciler Meclisi vekilleri ve eski demokrat yetkililerin, hafta içi Kongre’de “Trump’ın Ukrayna Başkanı Volodymyr Zelensky’e 2020 başkanlık aday adayı Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’in yargılanması karşılığında yardım etmek sözü verdiği” iddiasıyla azil işlemi için gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Toplantı esnasında salonu basan Cumhuriyetçi vekiller salona alınmamıştı. (AA)

Yayınlanma Tarihi:06:20,