Sözcü Plus Giriş

Altının gram fiyatı, bugüne yatay başladı! İşte çeyrek ve gram altın fiyatları…

Dün ons altın ve dolar kurundaki değer kazançlarına paralel yükseliş eğiliminde hareket eden gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,2 primle 221,8 liradan tamamladı. Bugüne yatay başlayan altının gram fiyatı, saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışın hemen altında 221,7 liradan alıcı buluyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 369 lira, Cumhuriyet altını 1.483 liradan satılıyor.

14:01 -
Altının gram fiyatı, bugüne yatay başladı! İşte çeyrek ve gram altın fiyatları…

Asya piyasalarında yatay seyreden altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışın hemen altında 1.308,90 dolardan işlem görüyor. Uzmanlar ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden halen bir sonuç çıkmamasının piyasada belirsizliklere yol açtığını dile getirdi.

AA Finans Analisti İslam Memiş, küresel büyüme endişelerinin yeniden artması, dolar endeksinde yaşanan toparlanma ve ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden halen bir sonuç çıkmamasının, piyasalarda belirsizliğe neden olduğunu kaydetti.

‘ALTIN FİYATLARI YÜKSELEBİLİR’

Altın fiyatlarında bu hafta destek seviyelerinin kırılmadığını belirten Memiş, ” Altının ons fiyatı 1.307 dolar, altının gram fiyatı 220 lira seviyelerinin altında kalıcı olmadı. Küresel ekonomilere dair büyüme endişeleri, yatırımcıların fiziki altın talebini artırıyor. Altının ons fiyatı, 1.317 dolar seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirebilirse yükselişler, 1.330 dolar seviyesine kadar devam edebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Memiş, ABD Başkanı Donald Trump’ın ek gümrük tarifelerinin başlayacağı 1 Mart’tan öncesi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmeyeceğini söylemesinin, küresel piyasalarda risk iştahını azalttığını dile getirdi.

ALTIN FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Altın üretim ve yatırım amaçlı kullanılan aynı zamandada uluslararası piyasalarda işlem gören bir yatırım aracıdır. Altının fiyatını etkileyen faktörler, altının arz ve talebini etkileyen faktörlerdir. Bunlar ise;

1- Mücevher talebi başta olmak üzere altına olan endüstriyel talep,

2- Madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri,

3- Altın arz ve talebinde ağırlıkları yüksek olan ülkelerin jeopolitik durumları,

4- Petrol ve diğer emtiaların fiyatları,

5- Merkez bankalarının altın alış ve satış işlemleri,

6- Merkez bankalarının para politikaları,

7- Reel faiz hadleri,

8- Enflasyon oranları,

9- Dünya ekonomilerinin büyüme hızları,

10- Altın üreticilerinin hedging işlemleri,

11- Altının işlem gördüğü vadeli piyasalardaki kısa ve uzun pozisyon miktarı,

12- Spekülatif amaçlı işlemler,

13- ABD Doları'nın diğer para birimleri karşısındaki değeridir.

Son güncelleme: android-time 14:53 08.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more