Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? İşte güncel dolar kuru

S-400 teslimatının başlamasının ardından ABD beklendiği üzere Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkaracağını açıklarken, yatay seyrini sürdüren dolar/TL bu sabah 5.68 civarında hareket ediyor.

07:18 -
Dolar/TL ne kadar oldu? İşte güncel dolar kuru

Analistler kısa vadede piyasa için en önemli riskin TCMB’den beklenen faizi indiriminin miktarına yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, Fed’den faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğunu belirtiyor.

Dolar/TL saat 10.27 itibarıyla 5.6914/5.6942'den işlem gördü. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları yükselişte! Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar?Altın fiyatları yükselişte! Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar?

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve NATO’nun savunma sistemiyle uyumlu olmadığı ve F-35’in güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD’nin karşı çıktığı S-400 füze sistemine ait parçaların Cuma günü itibarıyla Türkiye’ye gelmeye başlamasının ardından ABD’nin bu adımı bekleniyordu.

Öte yandan Pentagon’da savunma politikalarından sorumlu müsteşar yardımcısı David Trachtenberg gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’yle olan ilişkilerine hâlâ değer verdiğini söyleyerek, “Stratejik ortaklığımız devam ediyor ancak dediğim gibi bu, belirli bir eyleme belirli bir tepki” dedi.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, ABD’den gelen açıklamayı TL varlıklar için “pozitif” olarak nitelendirerek, “Önümüzdeki dönemde ABD’den CAATSA yaptırımları uygulanacağına kesin gözüyle bakılıyor ancak Pentagon’dan çok daha sert bir açıklama yapılabilirdi. Oysa olumlu bir dil kullanılarak, ilişkilerin devam edeceği ve açıkça Türkiye’nin Rusya’ya daha da yakınlaşmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor. Bunu pozitif gördüm” dedi ve şöyle devam etti:

“Açıklamalar iki ülke arasında savunma sektöründe işbirliğinin devam edeceğini ve NATO üyeliğine yönelik bir tehlikenin bulunmadığını göstermesi açısından kritik. Diğer taraftan yaptırım uygulanması halinde Trump’ın Osaka açıklamaları sonrası en hafif beş tanesini seçmesini bekliyorum. Temerrüt risk primimiz Cuma gününden 35 baz puan iyileşiyor ve herkes olumlu. Bu noktada beni rahatsız edecek tek şey TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde faiz indirimi yapması olur. Piyasa tamamen PPK toplantısına odaklandı.”

Ökte, GOÜ endeksinde tarihi düşük ağırlığa gerilemiş Türkiye’de yabancı yatırımcıların risk alma iştahının düşük kaldığını ve ilginin Rusya, Polonya, Güney Afrika gibi EM piyasalarına yöneldiğini belirtti. Kurdaki sert yükseliş döneminde, dolar almış yerli yatırımcının da dövizde para kaybetmesine rağmen beklediğini, dolar/euro bozarsa sadece altın almak için bu işlemi yaptığını ve bu nedenle kurdaki hareketlerin sınırlı kaldığını belirtiyor.

Yurt içinde son günlerdeki haber akışı ve devam eden risklere rağmen sakin bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL hafta başından bu yana 5.73-5.67 bandında aşağı yönlü bir seyir izliyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ OLUMLU YANSIYOR

Fed’in Temmuz’da ve yılın kalanında faiz indirimi yapacağı beklentisi gelişmekte olan piyasalara olumlu yansırken, iç riskler nedeniyle TL benzer para birimlerinin gerisinde kalıyor.

Uysal’ın göreve gelmesinin hemen ardından geçen hafta Reuters’ın yaptığı ankete göre Çetinkaya’nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Uysal’ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi.

Tahvil piyasasında Cuma günü spot kapanışta %18.92, valörde son işlemde %18.97 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %18.76, valörde son işlemde %18.83 seviyesindeydi.

Cuma günü spot kapanışta %17.22, valörde son işlemde %17.06 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %17.43, valörde son işlemde %16.80 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: 10:29 18.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more