Sözcü Plus Giriş

Emekli maaşını bankaya taşıma şartları nelerdir? Promosyon ücreti nasıl alınır?

Türkiye’de milyonlarca emekli ve emekli adayı maaşlarını hangi bankadan alacaklarını merak ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ödenen ilk emekli maaşını anlaşma yaptığı banka üzerinden sunuyor. Peki, emekli maaşını farklı bankaya taşıma şartları nelerdir? Promosyon ücreti nasıl alınır? İşte 4A, 4B ya da 4C emekli ya da emekli adaylarının maaşlarıyla ilgili bilmesi gerekenler…

08:13 -
Emekli maaşını bankaya taşıma şartları nelerdir? Promosyon ücreti nasıl alınır?

Milyonlarca emekli ve emekli adayının aklında, emekli maaşını hangi bakmadan nasıl alacağı var! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olanların ilk maaşını anlaşmalı olduğu bankaya yatırıyor. İster 4A (SSK) ister 4B (BAĞ-KUR) ister de 4C (emekli sandığı) fark etmeksizin, emekli olduğunuzda maaşınızı nasıl alacağını merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız haberi dikkatle okuyun. Emekli maaşını bankaya taşıma şartları nelerdir? Bankaların promosyon ücreti nasıl alınır? İşte emekli maaşı ve bankalar ile ilgili detaylar…

EMEKLİ MAAŞINI BANKAYA TAŞIMA ŞARTLARI NELERDİR?

Emekli olanlar ilk maaşlarını SGK'nın belirlediği anlaşma sağladığı bankadan alır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun anlaşmalı olduğu bu bankadan memnun değilseniz ya da diğer bankaların promosyonlarından yararlanmak istiyorsanız hangi kurumdan emekli olursanız olun yani 4A, 4B, 4C fark etmeden yani SSK, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeden maaşınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Peki, emekli maaşını bankaya taşıma işlemi nasıl yapılır? Öncelikle maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya TC kimliğinizle giderek talep oluşturuyorsunuz. Daha sonra bankaların tekliflerini değerlendirerek promosyonlarını değerlendirebilirsiniz. Ardından ikinci maaşınızı seçtiğiniz bankadan alabilirsiniz.

PROMOSYON ÜCRETİ NASIL ALINIR?

İlk maaşınızı SGK'nın anlaşmalı olduğu bankadan aldıktan sonra maaşınızı dilediniz bankaya taşıyabilirsiniz. Bu taşıma esnasında bankalar 3 sene kendi bankalarıyla çalışmayı kabul etmeniz halinde size promosyon ödemesi yapmaktadır. Böylelikle ikinci ay maaşınızı bankanızda promosyonlu almış olursunuz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BANKA DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Emekli maaşınızı PTT'ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken işlemler şu şekildedir.

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu adresine giriş yapın.

Eğer e-devlet kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak kimlik doğrulaması sayfasına yönlendirileceksiniz.

Kimlik doğrulaması için TC kimlik numarasına ve e-devlet şifresine ihtiyacınız var.

Giriş yaptıktan sonra tekrar SGK'nın sayfasına yönlendirileceksiniz.

Burada hangi kurumdan emekliyseniz onun seçenekleri arasında banka ve adres değişikliğini bularak tıklayın.

Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/şube değişikliğini tıklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz.

Ardından güncelleme kısmına tıklayın.

İLGİLİ HABEREmekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? İLGİLİ HABER2019 emekli maaş kesintileri nelerdir? 2019 emekli maaş kesintileri nelerdir?
Son güncelleme: 08:52 18.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more