Reuters: Kamu bankaları dün 1 milyar dolardan fazla döviz sattı

Reuters'ın iddiasına göre ajansa bilgi veren kaynaklar Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankaları aracılığıyla piyasalarda dün ve gece yarısından sonra 1 milyar dolardan fazla döviz satış gerçekleştirildiğini söyledi. Öte yandan Reuters'ın konu ile ilgili iki kaynağa dayandırdığı haberine göre kamu bankaları perşembe günü toplamda 4,5 milyar dolar satışı yaptı.

Reuters: Kamu bankaları dün 1 milyar dolardan fazla döviz sattı

Dolar/TL, dün 6.2460 seviyesini test ettikten sonra Merkez Bankası’nın adımlarının da desteğiyle gece saatlerinde yönünü aşağı çevirmeye başladı. TSİ 04:00 itibarıyla piyasalarda kuvvetlenen kurdaki düşüş eğilimi yaklaşık 20-25 dakika içinde dolar/TL’yi 6.16’dan 6.0515’e kadar düşürdü. Dolar/TL kuru bugün sabah saatlerinde 6.15’in altında seyretmeye devam ediyor.

Reuters’a konuşan üst düzey bir kaynak, “Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankaları aracılığıyla piyasalarda dün ve gece yarısından sonra 1 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirildi. Bu kanalla kurdaki artış durdurularak kurun bir miktar geri gelmesi hedeflendi” dedi.

Haberin yazıldığı sırada konuyla ilgili Ziraat Bankası’ndan henüz bir yanıt alınamadı.

Öte yandan Reuters’ın konu ile ilgili iki kaynağa dayandırdığı haberine göre kamu bankaları toplamda 4,5 milyar dolar satışı yaptı.

REUTERS