Kim yapıyor bu cezaevlerini?

Türkiye'nin iki yıl içerisinde 13 milyar lira yatırımla 91 yeni cezaevi olacak. SÖZCÜ, inşa edilecek ceza infaz kurumları için yapılan ihaleleri mercek altına aldı

Kim yapıyor bu cezaevlerini?

Bugüne kadar 166 cezaevi inşa eden ve 91 yeni cezaevinin ihalesini yapan AKP iktidarı Türkiye'yi adeta demir parmaklıklarla örüyor.

Toplam 13 milyar liraya mal olacak ve en geç 2021 yılına kadar açılacak olan 91 yeni cezaevinin inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

SÖZCÜ, yapımı devam eden 91 yeni cezaevinden yapım maliyeti en yüksek 20 ceza infaz kurumunun ihalelerini mercek altına aldı. Firmaların davet usulü çağrıldığı 20 ihalede pazarlıkla belirlenen sözleşme bedellerinin toplamı 4.5 milyarı buluyor.

45

EN BÜYÜĞÜ AKSARAY'A

Yapımı devam eden en büyük en maliyetli cezaevi Aksaray'da yükseliyor.

TOKİ'nin iştiraki Emlak Konut'tan İstanbul'da aldığı ihalelerle büyüyen VARYAP ile Ankara merkezli Sibar Yapı, Aksaray'da Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden birini yapıyor. 519 milyon lira maliyetli ve 426 bin metrekare büyüklüğe sahip olan Aksaray Cezaevi'nin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

Aksaray Ceza İnfaz Kurumu inşaatı

BİR YILDA ÜÇ CEZAEVİ İHALESİ ALDI

Yapımı devam eden ihale bedeli açısından Aksaray'dan sonra en büyük ikinci cezaevi ise Adana Sarıçam'da yükseliyor. Akar Group bünyesinde yer alan Diymar İnşaat ile Akar İnşaat'ın 2017 yılında aldığı üç cezaevi inşaatından biri olan Sarıçam Ceza İnfaz Kurumu'nun yapım maliyeti 385 milyon lira.

Akar Group ayrıca 201 milyon lira bedelle Adana'da 150 bin metrekare, Antalya'da ise 226 milyon lira bedelle 175 bin 250 metrekare büyüklüğünde iki cezaevini yapımını sürdürüyor. Güneydoğu Anadolu'da 'devlet müteahhitliğiyle' büyüyen ve Ankara merkezli bir şirketler grubuna dönüşen Akar Grup, turizm, gayrimenkul ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteriyor.

SARAY'IN MÜTEAHHİDİ ERZİNCAN'DA

İnşaatı devam eden en büyük üçüncü cezaevi olan Çorlu İnfaz Kurumu'nun ihalesini Kocaeli merkezli olan ve geçmişte kamudan çok sayıda alan Yavuz Dekorasyon İnşaat aldı. Maliyeti 358 milyon lira olan cezaevi 297 bin metrekare büyüklüğünde.

Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği'ne Cumburbaşkanlığı Saray'ını inşa eden Rönenans Holding'in şirketlerinden Rec İnşaat ise Ankara merkezli Tesan İnşaat ile birlikte Erzican'da 266 milyon lira bedelle 203 bin metrekarelik cezaevi inşa ediyor.

BAKAN'IN AKRABALARI İZMİR'DE

AKP iktidarı döneminde Bayındırlık Bakanı olarak görev yapan Zeki Ergezen'in akrabalarının sahibi olduğu Ankara merkezli En-Sa Yapı, Metro Mühendislik ile birlikte İzmir'de 125 milyon lira bedelle 102 bin metrekare büyüklüğünde cezaevi inşa ediyor.

Ankara merkezli iki firma olan Kur İnşaat ve SMS İnşaat, başkente 316 bin metrekare büyüklüğünde bir cezaevi inşa ediyor. 315 milyon liraya mal olacak Ankara Ceza İnfaz Kurumu'nun 2021'de tamamlanması bekleniyor.

Kur İnşaat – SMS İnşaat ortaklığı aynı zamanda Konya Ereğli'de de 291 milyon lira bedelle 175 bin metrekare büyüklüğünde bir cezaevinin yapımını üstlenmiş durumda.

9 milyar lira yatırımla 48 yeni cezaevi geliyor İlginizi Çekebilir 9 milyar lira yatırımla 48 yeni cezaevi geliyor

 

58 bin mahkum 43 yeni cezaevi inşa edecek İlginizi Çekebilir 58 bin mahkum 43 yeni cezaevi inşa edecek