2019 Fitre ne kadar olacak?

Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte müminlerin ihtiyaç sahiplerine fitre zekatını vermesi gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılı için fitre tutarını açıkladı. Fitre hakkında kafalarında soru işaretleri bulunanlar ve ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler bu konu hakkındaki detayları ve 2019 fitre miktarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

2019 Fitre ne kadar olacak?

Fitre ne demektir? Kimlerin fitre vermesi farzdır? Milyonlarca mümin fitre hakkında detaylı bilgi edinmek istiyor. Fitre Ramazan Bayramı'na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.

2019 FİTRE NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş konuşmasında 2019 yılı fitre bedelinin 23 lira olduğunu açıkladı.Fitrenin bayram namazından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından bir kaç gün önce de verilebilir.

KİMLERİN FİTRE VERMESİ GEREKİR?

Fitre, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Bireyin fitre ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak fitrede zekât için öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

KİMLERE FİTRE VERİLMEZ?

– Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına,
– Oğul, oğlan çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına,
– Müslüman olmayanlara,
– Karı-koca birbirlerine zekât veremez.