Sözcü Plus Giriş

Bu borç araba satmakla ödenmez başkan!

31 Mart'ta Kırşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Selahattin Ekicioğlu, seçim çalışmaları sırasında söz verdiği gibi belediyenin gelir-gider tablosunu çıkarttı. Lüksten kaçınmak ve tasarruf yapmak için makam aracını satmaya çalışan Başkan Ekicioğlu, hazırlanan tabloyu belediye binasına astırdı. Söz konusu borcun nasıl bu kadar biriktiğine şaşırdıklarını ve öğrenmek için çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan "Seçim sırasında şeffaf belediyecilik konusunda söz vermiştik. Bundan sonra da zaman zaman gelir-gider bilançosu hazırlayıp halkımızla ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz." dedi.

İsmail AKDUMAN
12:26 -
Bu borç araba satmakla ödenmez başkan!

Kırşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında konuşma yaparak lüksten kaçınacaklarını ve atıl durumda olan makam aracını satmak istediğini söyleyen Başkanı Selahattin Ekicioğlu, belediyenin gelir-gider tablosunu hazırlattı. Ancak söz konusu borcun, araba satmakla kapanmayacağı ortaya çıktı.

TOPLAM BORÇ 462 MİLYON TL

Başkan Selahattin Ekicioğlu'nun seçim çalışmaları dönemindeki vaatlerinden birisi de belediye gelir ve giderlerinin kamuoyuna açık şekilde dev ekranlardan paylaşılmasıydı. Yeni yönetim bu vaadini yerine getirmek için “Gelir-Gider” tablosu hazırladı. Devralınan borç listesi de belediye binasına asıldı.

İŞTE BORÇ TABLOSU

Tabloya göre belediyenin toplam borcu 462 milyon 70 bin 64 TL. Bu borcun 50 milyon 533 bin 832 lirasının kamuya olduğu gözlendi. 120 milyon 948 bin 511 liralık kısmın ‘ticari borç’ ve 290 milyon 587 bin 720 liranın ise kredi borçları olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda belediyenin 4 milyon 473 bin 635 lira kamu alacağı bulunduğu kasasında da 4 milyon 388 bin 803 lira olduğu öğrenildi.

SEÇİM FATURALARINA İNCELEME

Kırşehir Belediyesini devralan yeni yönetim seçim döneminde kesilen faturaları görünce şaşkına döndü. İlk olarak Aralık ayından sonra kesilen faturalara yapılacak ödemelerin durdurup inceme başlattı. Detaylı incelemenin ardından karşılığı olan ve olmayan ödemeler ayırt edilerek ona göre işlem başlatılacağı belirtildi. Bununla birlikte 10 yıllık dönemin kontrol edileceği belirtildi.

Başkan Ekicioğlu

BAŞKAN KONUŞTU: BİZ DE ANLAMAYADIK

Söz konusu borcun nasıl bu kadar biriktiğine şaşırdıklarını ve öğrenmek için çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Ekicioğlu “Seçim sırasında şeffaf belediyecilik konusunda söz vermiştik. Bundan sonra da zaman zaman gelir-gider bilançosu hazırlayıp halkımızla ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Belediyede gelir gider dengesi kurmalıyız. Ama projelerimizi de hayata geçirmeliyiz. Bunun için bütün çabayı göstermeliyiz. Tasarruf yapmalıyız ve belediyenin her kuruşunu yerli yerinde ve hesaplı kullanacağız. Bunun ilk adımı da atıl durumda olan makam aracını satmakla başlatmış olduk. Kırşehir halkı belediyenin nereden ne kadar kazandığını veya nereye ne kadar harcadığını görecek.” dedi.

Ekicioğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsan önceliğinde bir belediyecilik olacak. Daha düzenli Kırşehir olacak. Şeffaf belediyecilik ile hesap verebilir ve denetlenebilir olacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Biz Kırşehir'i huzur, barış ve kardeşlik kenti yapmak istiyoruz. Vatandaşımız mutlu huzurlu olsun, işi olsun. Akşam evine götüreceği aşı olsun mutlu bir ailesi olsun istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz”

İLGİLİ HABERCHP'li Başkan 'Makam aracımı satacağım dedi' AKP'liler karşı çıktıCHP'li Başkan 'Makam aracımı satacağım dedi' AKP'liler karşı çıktı
Son güncelleme: 14:17 19.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more