CHP’li başkandan işçileri kovduğu iddialarına yanıt

Samsun'un Atakum ilçesinin yeni Belediye Başkanı CHP'li Cemil Deveci, seçim öncesi işe alınan işçileri çıkardı. Görevi AKP’li belediyeden devralan Deveci, 100 belediye personelini işten çıkartıldığı iddialarıyla ilgili olarak, "Son 2 ay içinde, oy kazanma saikiyle çok sayıda işçi aldı. Bu davranış, hem işe alan yönünden ve hem de işe giren yönünden etik değildir. Belediyeler yandaş besleme yeri değildir" dedi.

CHP’li başkandan işçileri kovduğu iddialarına yanıt

31 Mart seçimlerinde Atakum Belediye Başkanı seçilen CHP’li Cemil Deveci’nin, mazbatasını aldıktan sonra yaklaşık 100 personeli arayarak, ‘Pazartesi günü mesaiye gelmemelerini’ istediği ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Deveci, Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti’nde çalışan işçilerin görevlerine son verildiğini doğrularken rakamın abartıldığını belirtti. Deveci, kaç kişinin işine son verildiğini ise açıklamadı.

OY İÇİN İŞE ALIM YAPMIŞLAR

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, ‘Kamuoyuna Zorunlu Açıklama’ başlığı ile yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Son dört aydır işçilerinin maaşlarını ödeyemeyen Atakum Belediyesi, tüm ikazlarımıza rağmen seçim takvimi ve adaylar açıklandıktan sonra, son 2 ay içinde, oy kazanma saikiyle çok sayıda işçi aldı. Bu davranış, hem işe alan yönünden ve hem de işe giren yönünden etik değildir. Belediyeler yandaş besleme yeri değildir. Atakum Belediyesi İmar İnşaat Şirketi son dört aydır çalışanlarının maaşlarını ödeyemiyor. Yaklaşık 30 milyon kamu, 15 milyondan fazla piyasa borcu var. Elektrik, su parasını dahi ödeyememiş. İki taraf yönünden de etik olmayan, liyakat ilkesine uymayan ve halk iradesini değiştirmeye yönelik bir haksız işlem düzeltilmiştir. Belirtilen sayı çok abartılıdır. Biz, Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti.ni yeniden ihya etmeye çalışıyoruz; kamu yararı ve şirketin durumu dikkate alınarak, ilkesel bir karar aldık ve uyguladık; liyakat, eşitlik, mağduriyette öncelik ilkelerine göre ileride değerlendirme yapılacaktır.”