Sözcü Plus Giriş

Ege’de 5.0 büyüklüğünde deprem! Güncel son depremler listesi…

Ege açıklarında Girit dolaylarında sabah saat 7:40'ta 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 81.3 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremde can ya da mal kaybı yaşanmadığı tahmin ediliyor. Güncel son depremler listesine haberimizden ulaşabilirsiniz.

08:07 -
Ege’de 5.0 büyüklüğünde deprem! Güncel son depremler listesi…

Deprem kuşağındaki ülkemizin etrafında da sık sık sarsıntılar meydana geliyor. Ege’deki Girit Adası dolaylarında sabah saat 7:40’ta 5.0 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more