Sözcü Plus Giriş

İstanbul, İzmir, Ankara iftar saatleri: Ramazan-ı Şerif mübarek olsun! İşte imsakiye 2019

Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. Camiler mahyalarla süslendi, iftar çadırları kuruldu, oruç tutanlar iftar vaktini bekliyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin iftar saatleri ile Diyanet Ramazan İmsakiyesi 2019...

Güncellenme: 15:29, 08/05/2019
İstanbul, İzmir, Ankara iftar saatleri: Ramazan-ı Şerif mübarek olsun! İşte imsakiye 2019

Ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki mesafe 1,5 saate yakın bir saat farkı yaratmaktadır. Bu nedenle iftar, sahur ve imsak vakitleri ilden ile hatta aynı ilçeleri arasında bile farklı olabilmektedir. Merak edilen iftar saatlerini haberimizde bulabilirsiniz. İstanbullular, Ankaralılar, İzmirliler ve tüm illerde ikamet edenler için imsakiye haberimizde.

DİYANET RAMAZAN İMSAKİYESİ

İFTARA KAÇ SAAT KALDI?

İFTAR DUASI

Bismillahirrahmanirrahim
Allah’ım. Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana sığındım. Senin rızkınla orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Eyy bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter.
AMİN.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Bu akşam Ramazan ayının ilk teravih namazı kılınacak. Peki Teravih namazı nasıl kılınır?

İki Rek’atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı: Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır. Namaz kıldıracak imam: “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.İmam’ın arkasında kılan cemaat da “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra “Allahü Ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Bundan sonra imam ve cemaat gizlice “Sübhâneke duası” okur. Sübhaneke’nin okunması bitince (cemaat ayakta başka bir şey okumaz), imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek’ata kalkılır. Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur. Bu oturuşta imam ve cemaat “Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ile Rabbenâ ” dualarını okuyarak selâm verirler. Böylece iki rek’at kılınmış olur. Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek’at kılınmaya devam edilerek yirmi rek’at tamamlanır. Bundan sonra üç rek’atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.