Sözcü Plus Giriş

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne haciz şoku

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne 188 milyon TL’lik için icra yolu ile haciz işlemi başlatıldı. Eze İnşaat firması, icra emrinde belirtilen 7 gün içinde ödeme yapılmaması durumunda icra işleminin yapılacağı öğrenildi.

Ali Ekber ŞEN / Mersin
Güncellenme: 16:30, 19/03/2019
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne haciz şoku

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne iş yapan taşeron ve yüklenici firmaların, yaptıkları işlerin parasını gününde alamayınca, hak edişleri ve faturalarının gereği olan miktarı icra yolu ile tahsil etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

7 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ İSTENDİ

Mersin 3.İcra Müdürlüğü'nün, kendisine sunulan fatura ve diğer belgeleri inceledikten sonra 14.3.2019 günü işlem başlatarak, belediyeye ödeme emri gönderdiği belirlendi. Söz konusu resmi işlem ile birlikte idare yasal olarak uyarılarak, 7 gün içinde ödeme yapılmaz ise haciz işlemi başlatılacağı bildirildi.

ADAY OLAMAMIŞTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanmış ancak adaylık başvurusunun evrak tesliminin saat 17:00’den sonra yapıldığı gerekçesiyle adaylığı İl Seçim Kurulu tarafından reddedilmişti.

Daha sonra Demokrat Parti’den adaylık başvurusunda bulunan Kocamaz'ın bu talebi de YSK tarafından reddedilmişti. Bunun üzerine İyi Parti’nin desteklediği, eski bakan Ayfer Yılmaz Demokrat Parti’den aday olarak açıklanmıştı.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eze İnşat tarafından 188 milyon TL için başlatılan icra takibi konusunda açıklama yapıldı.  İddiaların gerçeği yansıtmadığının savunulduğu açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Aynı haberlerde yer alan ve 7 gün içinde ödeme yapılmaz ise haciz işlemi başlatılacağı yönündeki bilgiler de gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumumuz, yaşanan ekonomik kriz ve yaklaşan Mahalli İdareler Seçimi dolayısıyla borç yapılandırma sürecine girmiştir. Borçların vadeye yayılması için gayrimenkullerin teminat olarak gösterilmesi işlemi yapılmaktadır. Haberde yer aldığı gibi uygulanan bir haciz işlemi ya da hesaplarda bloke yoktur.”

Yayınlanma Tarihi:10:44,