Resulaynlılar eve dönüyor

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle yıllardır topraklarından ayrı yaşayan Suriyeliler, ülkelerine dönmeye devam ediyor. Evlerine dönebilmek için Şanlıurfa Valiliğine başvuran ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 70 kişi bugün sınırı geçti. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de kayıtlı olarak 3 milyon 649 bin 750 Suriyeli yaşıyor.

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen Resulayn’da hayat normale dönüyor. Halkın ihtiyaçlarının giderilmesi için hemen her alanda Türkiye’nin onarım ve yenileme çalışmaları sürüyor. Bir grup Suriyeli ise evlerine dönebilmek için Şanlıurfa Valiliğine başvurdu. Yapılan incelemelerin ardından başvurulara onay verildi.

Bunun üzerine Şanlıurfa’nın Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde kalan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 70 kişi, Ceylanpınar ilçesindeki Şehit Er Adem Döğüşken Hudut Karakolu önüne geldi.

Buradaki kontrollerinin ardından sınır kapısını geçen Resulayn halkı, bu sırada çevrede görevli TSK personeline sarılıp alınlarından öperek teşekkür etti. Öte yandan sınır kapısından geçen Resulayn halkının Suriye Milli Ordusu ekipleri tarafından karşılandıkları da görüldü.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de kayıtlı olarak 3 milyon 649 bin 750 Suriyeli yaşıyor. Foto: AA

“Ülkemize döndüğümüz için çok mutluyuz”

Muazzin el Muhammed, gazetecilere yaptığı açıklamada, Resulayn terör işgalinden kurtulduğu için mutlu olduklarını anlatarak “7 yıldır Türkiye'de yaşıyorduk, çok mutluyum ülkemize dönüyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a her şey için çok teşekkür ederiz. Ülkemize döndüğümüz için çok mutluyuz. Ben Resulayn'dan ayrıldığımda 11 yaşındaydım şimdi geri dönüyorum.” dedi.

Abdulazim el Muhammed de 2,5 yaşındaki kızıyla yıllar sonra doğduğu topraklara döndüğünü belirterek büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye’ye misafirperverlikleri için teşekkür eden Abdulazim el Muhammed, “Resulayn terörden temizlendi çok şükür. Biz de yıllar sonra evimize dönüyoruz.” dedi.

Muhammed Ahmet Şavak ise YPG/PKK terör örgütünün topraklarından temizlendiği için sevinçli olduklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına minnettar olduklarını ifade eden Muhammed Ahmet Şavak, “Allah hepsinden razı olsun bizim bütün ihtiyaçlarımızı gördüler. Yedi senedir memleketimden ayrıydım, şimdi ülkeme dönüyorum çok mutluyum.” ifadelerini kullandı. (AA)

Şanlıurfa Valiliğine başvuran ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 70 kişi bugün sınırı geçti. Foto: AA

 

Türkiye’de ne kadar Suriyeli yaşıyor?

2011 yılında Suriye’de başlayan çatışmaların ardından Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyeliler, ülkemizde geçici koruma statüsüyle yaşıyor.  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bu statüyle yaşamlarını sürdüren Suriyelilerle ilgili en güncel verileri 25 Temmuz 2019’da açıkladı. Buna göre, Türkiye’de kayıtlı olarak 3 milyon 649 bin 750 Suriyeli yaşıyor. Bu rakam 2011’den bu yana her yıl artıyor.

Geçici koruma statüsüyle Türkiye’de bulunanlar dışında bir de oturma izni ile Türkiye’de bulunan Suriyeliler var. Bu kesim, ekonomik durumu nispeten daha iyi olan Suriyelilerden oluşuyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılındaki verilerine göre bu izinle Türkiye’de 99 bin 643 Suriyeli bulunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...