Klasik Otomobil Festivali için geri sayım başladı!

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Klasik Otomobil Festivali için geri sayım başladı. Festivale tüm dünyadan katılan klasik otomobiller arasında en hızlı, en nadir ve yaşlı otomobiller de olacak. Türkiye’den ve dünyadan ünlü isimlerin kullandığı antika otomobiller 28-30 Haziran’da TÜYAP’ta düzenlenecek “Klasik Araç Festivali’nde” sergilenecek.

Klasik Otomobil Festivali için geri sayım başladı!

Elvis Presley’den Marilyn Monroe’ya, Steve McQueen’den Harry Potter’a dünyaca ünlü yıldızların klasik otomobilleri bu festivalde olacak. 28-30 Haziran haftasında TÜYAP’ta düzenlenecek olan festivale bu isimlerin otomobillerinin haricinde Fenomen dizi Kara Şimşek'te kullanılan 1982 Pontiac Transam'ı, seksenlerin unutulmaz televizyon dizisi Dallas'ta kullanılan 70'li yıllara ait Chevrolet pick-up, bir nesile ilham veren VW Herbie, efsane Aston Martin model otomobiller de festivalde yer alacak.

1960 Model Porsche 356 – Steve McQueen

Yeşilçam’ın yıldızlarının otomobilleri de festivalde…

Beyazperde'de oyuncular kadar onların kullandıkları otomobiller de büyük hayran kitlesi edinmişti. Bunlardan biri; Türk sinemasında babacan tavırları, tatlı sert karakteri ile unutulmaz oyuncuları arasında kendine özel bir yer edinen Hulusi Kentmen'in yıllarca kullandığı 1956 Ford Fairline Convertible. Üstü açık mavi beyaz renklerdeki klasikleşmiş bu otomobil festivalin en nadide parçalarından biri olacak. Hulusi Kentmen'e ait zamanın en gözde otomobillerinden biri olan bu araç aynı zamanda Türk Sinemasının farklı yapıtlarında da birçok ünlü aktör tarafından kullanılmıştı.

Hulusi Kentmen – 1956 Ford Fairline

“Haydi Nebahat abla, dümenimiz yolunda, gazla ablacığım gazla” şarkısının sözleri bir kuşağın hala dilinde. 1970 yılı yapımı “Şoför Nebahat” filminde usta oyuncu Fatma Girik'in, babası öldükten sonra şoförlük yapmak zorunda kalarak kullandığı 1952 model Plymouth Sedan marka araç da 2.Uluslararası Klasik Araç Festivalinde sinema ve otomobil tutkunlarıyla buluşacak.

Şöför Nebahat – 1952 Desoto

Yeşilçam'ın unutulmaz komedi filmlerinin en önemli oyuncularından biri olan Zeki Alasya'nın 1960 model Chevrolet Impala'sı da festivalde ilgiyi üzerinde toplayacak. Ziyaretçileri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak kırmızı renkte üstü açılabilir bu otomobil, 1972 yılında Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı ve Tarık Akan ve Filiz Akın paylaştıkları “Tatlı Dillim” filminde de kullanılmıştı.

Filiz Akın ve Tarık Akan Tatlı Dillim filmi Chevrolet Impala

Bunların yanında ayrıca; Müzeyyen Senar'ın sıfır olarak ilk satın aldığı ve uzun yıllar severek kullandığı 1970 Anadol'u, Ayhan Işık'ın 1966 model Mercedes'i, Sadri Alışık'ın 1957 Chevrolet Belair'ini de festivalde yakından görmek mümkün olacak. Klasik otomobillere olan tutkularıyla bilinen Burhan Öcal, Serdar Gökhan, Rasim Öztekin ve İlker Ayrık gibi bir çok ünlü isim de günümüzde kullandıkları klasik otomobilleriyle birlikte katılımcılar arasındaki yerlerini alacak.

1970 Model Anadol – Müzeyyen Senar

Türkiye’de üretilen Devrim otomobili de sergilenecek

Festivalde ziyaretçileri sürprizler de bekliyor olacak. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, bit pazarı, konserler ve sinema da festival etkinlikleri arasındaki yer alacak. İlk Türk otomobili Devrim'in filmi de klasik otomobiller severler için sürekli gösterimde olacak. Ayrıca, Devrim'in replika modeli de sinema alanında sergilenecek.

Festivale katılım Türkiye ile sınırlı değil!

Türkiye'nin her noktasından gelen 500'den fazla klasik araç, ziyaretçilerini en az yarım yüzyıl öncesine taşırken, festivalde birçok ünlünün otomobillerine dokunabilecek ve 50'li 60'lı yılların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendilerini eski bir filmin içinde hissedecekler.

1956 Ford Thunderbird – Marilyn Monroe’nin otomobili

Ayrıca, dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden biri olan Europa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi'nin etapları arasında bu yıl Türkiye de yer alacak ve 120'den fazla klasik otomobil tutkunu araçlarıyla Klasik Araç Festivali'ne konuk olacak.

Festivalin “En Nadir” otomobili – 1929 Ford Model A40 Posta aracı

Festivaldeki “En Pahalı, En Yaşlı, En Hızlı Klasikler”

Türkiye'de ikinci kez düzenlenecek “Klasik Araç Festivali''; zamanının en hızlı, en pahalı, en eski, en yeni ve en çok tercih edilen klasiklerini, otomobil severler ile buluşturacak. Festivalin En Hızlısı 300 km sürate ulaşabilen 1997 Ferrari F355 Spider olurken, en yaşlı otomobil olarak 1926 Ford Model T sergilenecek. Festivalde ayrıca çok nadir bulunan 1929 Ford Model A40 Mail Truck da otomobil severler ile buluşacak.

Festivalin En Hızlı Otomobili – 1997 Ferrari F355 Spider