Volkswagen’in pil ihtiyacı artıyor!

Volkswagen Grubu'nun 2023 yılının ortasına kadar 33 farklı modelde elektrikli otomobil üreteme hedefi, grubun pil tedarikçilerini zorlamasına sebep oluyor. Şangay Otomobil Fuarı'nda konuşan Herbert Diess, "Tedarikçilerin berlirli bir miktarın altında pil üretmesi zor olur" açıklamasını yaptı...

Volkswagen’in pil ihtiyacı artıyor!

Volkswagen’in 50 milyar Euro’luk pil satın alacağı şirket Güney Koreli SKI, LG Chem ve Samsung SDI ortaklığı olan Contemporary Amperex Technology Co. LTD.(CATL) olduğu biliniyor. Alman üretici 16 fabrikasında elektrikli otomobil üretimi yapacak. Ayrıca bu elektrikli otomobiller Skoda, Audi, Volkswagen ve Seat olacak. Bu detaylar ışığında marka, “Batarya üreticilerimizin fabrikalarına yatırım yapmayı ve bu sayede de elektrifikasyona karşı olan ofansifliğimizi desteklemeyi düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

SKI lityum iyon bataryalar üretiyor. Şirket ürettiği pilleri markanın Chattanooga, Tennessee fabrikasına gönderecek. LG Chem, Samsung ve SKI markanın Avrupa’daki fabrikalarına da batarya gönderecek. CATL ise grubun Çin’deki partneri olark öne çıkıyor.