ABD Başkanlık seçimlerinde son durum: Alaska’da kazanan Donald Trump oldu

ABD'de başkanlık seçimlerinde oy sayımının devam ettiği eyaletlerden Alaska'yı Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump kazandı. 16 delegeli Georgia eyaletinde ise oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

ABD Başkanlık seçimlerinde son durum: Alaska’da kazanan Donald Trump oldu

ABD'de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde bazı eyaletlerde oy sayımı devam ediyor. Alaska’da bugün oy sayımı sona ererken, son sonuçlara göre Cumhuriyetçilerin adayı Trump eyaletteki oyların yüzde 56.9’unu aldı.

Alaska’da rakibi Joe Biden’ı geride bırakan Trump, 3 delegeyi hanesine yazdırmış oldu. Trump toplam delege sayısını 217’ye yükseltirken, Demokratların adayı Joe Biden’ın ise hanesinde halihazırda 290 delege bulunuyor.

Kongre seçimlerinde de Alaska eyaletindeki bir senato koltuğunu Cumhuriyetçi aday Dan Sullivan kazandı. 100 sandalyeli Senato’da Cumhuriyetçiler 49, Demokratlar 48 sandalye elde etti.

GEORGIA’DA OYLAR YENİDEN SAYILACAK

16 delegeye sahip Georgia eyaletinde Cumhuriyetçi Parti ve Donald Trump’ın kampanyasından yapılan itirazlar neticesinde oyların elle tekrar sayılması kararı alındı. Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger yaptığı açıklamada, “Bu ağır bir iş. Ama bölgelerle iş birliği içinde çalışacağız” dedi.

Oyların elle yeniden sayılma kararının Cumhuriyetçi Parti'den Temsilciler Meclisi üyesi olan Doug Collins'den gelen mektup üzerine alındığını belirten Raffensperger, “Her kullanılmış yasal oy sayılacak” diye konuştu. Raffensperger şu ana kadar geniş çaplı ve seçim sonuçlarını etkileyecek bir oy sahtekarlığına rastlanmadığını da vurguladı.

Çarşamba günü itibari ile Georgia’da bulunan 159 bölgenin 97'si oyları teslim etmişti. Teslim edilen eyaletlerdeki sonuçlara göre Demokratların Başkan Adayı Joe Biden, mevcut Başkan Donald Trump'ın önünde bulunuyor.

Toplam 42 delegesi olan Kuzey Carolina, Arizona ve Georgia eyaletlerinde de sonuçlar henüz net değil. ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan aday, başkanlık koltuğuna oturuyor. (İHA)

Biden önce Trump'a sonra müttefiklere seslendi: Oyuna geri döndük İlginizi Çekebilir Biden önce Trump'a sonra müttefiklere seslendi: Oyuna geri döndük Trump bu kez anketçileri hedef aldı İlginizi Çekebilir Trump bu kez anketçileri hedef aldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...