Erdoğan’ın sözleri sonrası Hindistan’dan flaş hamle! Büyükelçiyi çağırdılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde yaptığı Keşmir’le ilgili açıklamalar Hindistan'ı harekete geçirdi. Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta gerçekleştirdiği İslamabad temasları bölgede hareketlilik yarattı… Keşmir konusunda yaptığı açıklamalar sonrasında gerilen Hindistan ile Türkiye arasındaki ilişkide bugün flaş bir gelişme yaşandı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı açıklamalar iki ülke arasında kriz yaratmıştı.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan, “Keşmirli kardeşlerimizin on yıllardır çektiği sıkıntıların son dönemde atılan tek taraflı adımlarla daha da ağırlaştığını görüyoruz. Mevcut durumu kötüleştiren, Keşmirlilerin özgürlüklerini ve kazanılmış haklarını elinden alan bir tutumun kimseye faydası yoktur. Keşmir sorunu, çatışma veya baskıyla değil, ancak adalet ve hakkaniyet temelinde çözülebilir. Böyle bir çözüm tüm tarafların menfaatlerine hizmet edecektir. Türkiye, Keşmir meselesinde adaletin, barışın, diyalog yoluyla çözümün yanında yer almayı sürdürecektir” ifadesini kullanmıştı.

FOTO: Reuters/ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Khan ile bir araya geldi.

HİNDİSTAN KABUL EDİLEMEZ BULUYOR

Yeni Delhi yönetimi Erdoğan’ın bu sözlerine anında tepki gösterirken bugün de flaş bir adım atıldı. Hindistan yönetimi, Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Keşmir’i ülkenin bir parçası olarak gören Hindistan, Torunlar’ı çağırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini eleştirdi. Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raveesh Kumar, “Bu yaşanan olay, Türkiye’nin diğer ülkelerin iç işlerine karışma alışkınlığına bir örnek. Hindistan bunu tamamen kabul edilemez buluyor” dedi.

KEŞMİR SORUNU NEDİR?
Hindistan Yönetimi, Cammu Keşmir'in özel statüsünü geçen yıl ağustos ayında kaldırmıştı. İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabiliyordu. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu. 50 yılı aşkın süredir uygulanan statünün kaldırılmasıyla da eyalet ikiye bölündü. Bu kararın ardından Hindistan güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de operasyonlar düzenleyerek halk üzerindeki baskıyı artırdı, tüm yerel partilerin yöneticilerini gözaltına aldı. Karara karşı düzenlenen protestolarda 70'ten fazla insan hayatını kaybetti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...