Yabancı basından Netflix yorumu: Bu bir ilk

Netflix'in Türkiye'den ayrılma iddiaları ve bir dizideki eşcinsel karakterin rahatsızlık yaratması uluslararası basının gündemine oturdu... İngiliz Financial Times, konuyla ilgili kapsamlı bir haber yaptı. Makalede, "2015'ten beri 9 hükümet bazı yayınların kaldırılmasını istedi ama çekimlerin durdurulması çok nadir görülen bir şey" ifadesi kullanıldı.

Yabancı basından Netflix yorumu: Bu bir ilk

Netflix ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışma uluslararası kamuoyunun da gündemine oturdu… Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) ve AKP'nin sansür uyguladığı iddia edilen dijital yayın platformu Netflix’in Türkiye’de çekilen bir yapımının durdurulması ile ilgili İngiliz Financial Times gazetesi kapsamlı bir haber yaptı.

Laura Pitel ve Alex Barker imzalı haberde, dünya çapında 200 milyondan fazla abonesi olan Netflix’în 2015 yılından beri farklı ülkeler tarafından yayınların kaldırılması ile ilgili şikayet ve talepleri geldiği belirtildi.

Haberde, “Netflix, 2015’ten beri Vietnam, Suudi Arabistan, Almanya ve Yeni Zelanda’da 9 farklı hükümetten yayınların kaldırılması talebini kabul etti. Fakat bir projenin yapım aşamasında durdurulması çok nadir görülen bir adım. Fakat Netflix ABD dışındaki pazarlar için daha çok yerel içerik ürettikçe bunu daha sık görmeye başlayabiliriz” yorumu yapıldı.

Financial Times’ın haberinde yaşanan bu gerilim ile ilgili bilgilere sahip olan bir kaynak, “Netflix yetkilileri bir eşcinsel karakteri senaryodan çıkarmaktansa bütün bir yapımı iptal etmeyi tercih etti” iddiasını ortaya attı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...