Sözcü Plus Giriş

LGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 LGS sınav giriş belgesi nasıl öğrenilecek?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için artık çok az bir zaman kaldı. Sınav hazırlıklarını sürdüren öğrenciler, sınav giriş yerlerinin açıklanacağı tarihi bekliyor. MEB'in yayımladığı ortaöğretim merkezi sınav kılavuzunda LGS hakkındaki tüm detaylar paylaşıldı. Peki LGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 LGS sınav giriş belgesi nasıl alınacak?

Güncellenme: 19:51, 08/06/2020
LGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 LGS sınav giriş belgesi nasıl öğrenilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 20 Haziran 2020 tarihinde uygulanacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS), sınav giriş yerleri açıklanıyor. Hem velilerin hem de öğrencilerin büyük heyecan ile beklediği sınav öncesinde sınav giriş belgeleri yayınlanacak ve öğrencilerin hangi okulda, hangi sınıf ve sırada yer alacağı belli olacak. Sınav giriş belgeleri öğrencilerin sınava gireceği sıra üzerinde hazır bulunacak. Peki LGS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgesi nasıl öğrenilecek?

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

MEB’in yayınlamış olduğu merkezi sınav kılavuzuna göre, 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak LGS sınavı için giriş belgeleri sınav tarihinden en az 7 gün önce ilan edilecek. Buna göre sınav yerlerinin 10 ya da 11 Haziran tarihlerinde ilan edilmesi bekleniyor. LGS sınav giriş belgeleri E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden sorgulanabilecek. Sınav yerleri açıklandığı anda sozcu.com.tr’de olacak.

SINAV GİRİŞ YERİ VE BELGESİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı merkezi sınav kılavuzunda yer alan bilgilere göre,

– Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

– Fotoğraflı sınav giriş belgesi 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

– Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

– Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine 15 Haziran 2020 tarihine kadar başvuru yapacaklardır. Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır.

– Doğal afet, karantina, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine ÖDSGM'nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

– Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

– Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı sınav tedbir hizmeti yer alacaktır.

SINAVIN UYGULANMASI

– Merkezî Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum 11.30'da başlayacaktır.

– Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.

– Ek süre verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerde;

-Yabancı Dil alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,

-Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testlerinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 65 dakika olarak uygulanacaktır.

– Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olan öğrencilerin birinci oturumdaki toplam süresi 60 dakika olarak uygulanacaktır.

İlginizi ÇekebilirBakan Selçuk'tan LGS açıklaması: İsteyen maskesini çıkartabilirBakan Selçuk'tan LGS açıklaması: İsteyen maskesini çıkartabilir