Tweet’ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermedi

Süper güç süper rezil oldu... Corona virüsünün en çok etkilediği ABD eyaleti olan New York, Beyaz Saray’dan gelen tavsiyeyle, 1450 solunum cihazı için Yaron Oren-Pines isimli mühendise 69 milyon dolar ödedi. Ancak cihazlar bir türlü teslim edilmedi. Yapılan araştırmada, Oren-Pines’in ve şirketinin tıbbi cihaz üretimi konusunda hiçbir tecrübesi olmadığı ortaya çıktı. Yaron Oren-Pines, Trump'ın solunum cihazı ihtiyacına ilişkin attığı bir tweet'e cevap vererek işe talip olduğunu belirtmişti. Solunum cihazları eyalete teslim edilmezken New York parasını geri almaya çalışıyor. Koskoca ABD'yi bir mühendis attığı tweet'le resmen tokatladı ve kayıplara karıştı.

Tweet’ten işi kapan mühendis solunum cihazlarını vermedi

ABD'de corona virüsü salgınının arttığı dönemde Donald Trump, ülkenin büyük otomotiv devlerine seslenmişti. ABD Başkanı, 27 Mart'ta Twitter'dan, Ford ve General Motors'a Twitter üzerinden, “Ventilatör (solunum cihazı) yapmaya başlayın, hemen” diye yazmıştı. Bu tweet’e Yaron Oren-Pines isimli bir mühendisten, “Yoğun bakım ünitesi için ventilatör üretebiliriz. Birisi acilen beni arasın” yanıtı geldi.

PİYASA ORTALAMASININ 3 KATI

BuzzFeed'de yer alan habere göre; New York Eyaleti, sadece 3 gün sonra 1450 solunum cihazı için Oren-Pines'a 69 milyon dolar ödeme yaptı. Bu, muadil cihazların tam üç katı fiyata denk geliyor. Eyalet yetkilileri, Oren-Pines ile anlaşma yapılmasının ‘doğrudan' Beyaz Saray'ın salgınla mücadele ekibi tarafından önerildiğini söyledi. Ancak ödenen milyonlarca dolara rağmen ventilatörler bir türlü gelmedi.

PARAYI KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Yapılan araştırmaların ardından, Yaron Oren-Pines'ın tıbbi cihaz üretimi konusunda hiçbir geçmişi ve tecrübesi olmadığı ortaya çıktı. New York Eyaleti, kısa süre içinde anlaşmayı feshetti ve ödenen parayı geri alabilmek için harekete geçti. BuzzFeed’in, konuyla ilgili bilgi almak amacıyla aradığı mühendis Oren-Pines, “Ne ben ne de şirketim herhangi bir yorum yapmayacağız” diyerek telefonu kapattı.

ÇALIŞANI OLMAYAN ŞİRKETE 55 MİLYON DOLAR

Benzer bir olay bu ay başında da yaşanmıştı. Trump yönetimi, N95 maske üretimi için, iflas başvurusu yapan ve 2018'in mayıs ayından beri herhangi bir çalışanı bulunmayan Panthera şirketine 55 milyon dolarlık kontrat vermişti. Panthera'nın da tıbbi cihaz üretimi konusunda bir çalışması olmadığı, ABD askeri ve devlet kurumları için taktik eğitimler veren bir şirket olarak kendisini tanımladığı ortaya çıkmıştı. ABD'de corona virüsüne yakalanan kişi sayısı 1 milyonu geçti. Salgından en çok etkilenen New York'ta vaka sayısı 305 bin 24, ölüm sayısı ise 23 bin 317.

ABD'de yumurta davalık oldu İlginizi Çekebilir ABD'de yumurta davalık oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD beyaz Beyaz Saray Corona dava Dolar Donald Trump Ekonomi Ford New York Ölüm Reuters tweet Twitter yumurta
Loading...