Dolar ne kadar oldu? (15.06.2020)

Dolar/TL güne 6,82 seviyelerinden başlarken, salgında ikinci dalga olabileceğine dair artan endişeler küresel piyasalarda satışlara neden oluyor. Bugün piyasaların takip edeceği önemli verilerden biri, merkezi yönetim bütçe dengesi istatistikleri oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Mayıs'ta bütçe açığı 17,3 milyar TL oldu.

Dolar ne kadar oldu? (15.06.2020)

Dolar/TL, ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserlikle son iki haftadır belirgin bir şekilde artan küresel risk iştahının, geçen haftanın son iki günü itibarıyla yerini salgında ikinci dalga endişelerine bırakmasıyla baskı altında.

Dolar/TL’de Mayıs ayı başındaki 7.2690 seviyesindeki tarihi zirvesinden başlayan düşüş 6.7’in altına kadar sürdükten sonra, kur bir süredir 6.7-6.8 bandında dalgalanıyordu. Zaman zaman bu bant aşağı ve yukarı yönlü test edilse de kalıcı bir yön değişimi henüz olmamıştı.

Küresel piyasalarda geçen hafta Perşembe günü itibarıyla sona eren risk iştahı ile birlikte dolar/TL’de de yukarı yönlü baskı başladı. Dolar/TL dönemli bir direnç olarak yakından izlenen 6.85’in üzerini geçen hafta test etti. Kur 6.8545’e kadar yükseldi ancak bu seviyede kalıcı olmadı.

Ülkelerin corona virüsünün yayılmasını sınırlamak için devreye aldığı kısıtmaları kademeli olarak kaldırmasının ve hükümetlerin ekonomik teşvik adımlarının etkisiyle küresel piyasalarda ortaya çıkan iyimserlik, salgına dair belirsizliğin artmasıyla yerini tekrar riskten kaçış eğilimine bırakıyor.

Asya borsaları ve petrol fiyatları Pekin’de ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi sonucunda gerilerken, Çin’den gelen zayıf veri piyasalarda daha fazla baskı yarattı.

Pekin’de, son günlerde büyük bir toptan gıda pazarıyla bağlantılı onlarca yeni Covid-19 vakası bildirildikten sonra risk iştahı zayıfladı. Yetkililer merkezi kapattılar ve yakında konutların bulunduğu bölgeleri tecrit altına aldılar. Yatırımcılar ayrıca, Cumartesi günü 25 binden fazla yeni vakanın bildirildiği ABD’de vakalarda da artış nedeniyle endişeli.

Türkiye’de de günlük vaka sayısı 14 Haziran Pazar günü 1562 olarak açıklandı.

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ

Petrol Çin’de ve ABD’de yeni corona virüsü enfeksiyonlarının yakıt talebini baskılayabileceği endişelerini artırması sonucunda yüzde 2’den fazla gerileyerek geçen haftaki kayıplarını artırdı.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 2.3 düşüşle 37.84 dolara geriledi. ABD hafif ham petrolü yüzde 3.3 düşüşle 35.08 dolara geriledi.

ALTINDA YATAY SEYİR

Altın fiyatları salgına dair artan endişelerinin yatırımcıların risk iştahını azaltmasıyla yatay seyrediyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,729.40 dolar ile yatay hareket ediyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Altın altın fiyatları Asya Çin Corona Covid-19 Cumartesi Dolar Dolar ne kadar Euro Maliye Bakanlığı Mayıs ayı pazar Perşembe Türkiye
Loading...