Sözcü Plus Giriş

Rusya döviz alımlarını 30 gün süre ile durdurdu

Petrol üretimini kısmayı kabul etmeyen Rusya Merkez Bankası bugün piyasalarda yaşanan sert hareketler sonrasında düzenli döviz alımlarını 30 gün sureyle durdurduğunu bildirdi.

10:14 -
Rusya döviz alımlarını 30 gün süre ile durdurdu

Rus ekonomisinin petrol fiyatlarındaki gece yarısı yüzde 25’lik düşüşten etkilenmesinin ardından, Rusya Merkez Bankası 30 gün süreyle döviz alımlarının durdurulduğunu açıkladı.

Gece saatlerinde Suudi Arabistan ile OPEC arasında petrol konusunda anlaşma sağlanamayınca dünya petrol ekonomisinin 1991 yılından beri en düşük petrol fiyatları görüldü. Petrolün varil fiyatı 31.02 Dolara kadar düşünce, petrol ve doğalgaz ülkesi olan Rusya durumdan en çok etkilenen ülke oldu.

DOLAR 74, EURO 83 RUBLE

Sabah saatlerinde Rus rublesi karşısında Dolar ve Euro zirveyi görmesinin ardından Rusya Merkez Bankası harekete geçti. Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, küresel petrol piyasalarında yaşanan gelişmeler üzerine, bütçe kuralları gereği iç piyasada döviz alımının 30 gün boyunca durdurulduğu duyuruldu.

Öte yandan sabah saatlerinde Rus Rublesi karşısında Dolar 74 Ruble seviyesine Euro ise 83 Ruble seviyesine yükseldi.

İLGİLİ HABERKüresel petrol krizi Türkiye'yi nasıl etkiler?Küresel petrol krizi Türkiye'yi nasıl etkiler? İLGİLİ HABERPiyasalarda kara pazartesi: Corona'nın ardından şimdi de petrol vurduPiyasalarda kara pazartesi: Corona'nın ardından şimdi de petrol vurdu
Son güncelleme: 13:17 09.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more