Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu. Politika faizi yüzde 8.25 seviyesinde bırakıldı. Böylece geçen yıl temmuz ayında Merkez Bankası Murat Çetinkaya görevinden alındığından bu yana her toplantıda indirilen faiz 11 ay sonra ilk kez sabit bırakıldı. 2019'un Temmuz ayında göreve gelen Başkan Murat Uysal, şu ana kadar toplam 9 toplantıda politika faizini 1.575 baz puan indirdi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada corona virüsünün dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin devam ettiği vurgulandı.

Merkez Bankası mayıs ayı itibariyle Türkiye ekonomisinin toparlanma sinyalleri verdiğini belirtti.

Merkez salgına bağlı olarak yaşanan maliyet artışlarına atıfta bulunarak talep azalmasına rağmen maliyet artışının enflasyona olumsuz etki yaptığını belirtti.

Para Politikası Kurulu yılın ikinci yarısında ekonomideki toparlanmanın belirgin hale geleceğini savunarak politika faizinin sabit tutulmasına karar verdi. Banka karar metninin özetinde şu ifadeleri kullandı:

Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

CORONADAN SONRA TOPLAM 250 BAZ PUAN İNDİRİM

TCMB, Türkiye'deki ilk corona virüsü vakasının tespit edildiğinden beri politika faizini 250 baz puan indirimle yüzde 8.25'e çekmişti. Merkez Bankası, Nisan sonunda yıl sonu enflasyon tahminini corona virüsünün petrol fiyatları başta olmak üzere ekonomideki etkisiyle yüzde 8.2'den yüzde 7.4'e indirirken düşüşün Temmuz'dan itibaren belirginleşeceğini öngörmüştü.

UYSAL, 9 TOPLANTIDA 1.575 BAZ PUAN İNDİRDİ

Enflasyon tahminindeki aşağı yönlü revizyon, TCMB'nin faiz indirimlerine devam edebileceği yönünde yorumlanmıştı. TCMB Murat Uysal başkanlığındaki son dokuz PPK toplantısında toplam 1,575 baz puanlık faiz indirimine gitti, politika faizini yüzde 24'ten yüzde 8.25'e kadar düşürdü.

Banka corona virüsü öncesi indirimlerde sona gelindiği mesajı vermeye başlamıştı. Corona virüsü öncesi dönemde TCMB'nin faiz indirim hızı da yavaşlamıştı. 425, 325, 250 baz puan gibi yüksek bazlı indirimlerden 50 baz puanlık indirimlere geçilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
banka Corona Dünya enflasyon faiz Mayıs ayı Merkez Bankası Normalleşme para son dakika Türkiye
Loading...