Sözcü Plus Giriş

Bayramda yasak olacak mı? Ramazan Bayramı sokağa çıkma yasağı kaç gün?

Türkiye, corona virüsü gölgesinde Ramazan Bayramı’na hazırlanıyor. Ramazan Ayı’nın bitmesine sayılı günler kala vatandaşlar, bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusunun cevabını arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram sonuna kadar yasakların süreceğini ifade etmişti. Corona virüsü ile ilgili alınan bazı tedbirlerde atılan normalleşme adımları sonrası vatandaşlar, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma uygulamasının kaç gün olacağını internette araştırmaya başladı. Peki, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bayramda sokağa çıkma yasağı kaç gün olacak? İşte detaylar…

09:59 -
Bayramda yasak olacak mı? Ramazan Bayramı sokağa çıkma yasağı kaç gün?

Uzmanlar, corona virüsü ile mücadele etmenin en temel yollarından biri olarak sosyal mesafe kuralına dikkat çekiyor. Türkiye'de de sosyal mesafe kuralının en iyi uygulandığı zamanlar olarak sokağa çıkma yasakları gösteriliyor. Bu kapsamda, yaklaşık bir aydır hafta sonları ve resmi tatillerde büyükşehirlerde ve Zonguldak'ta sokağa çıkmak yasağı uygulaması yapılıyor. Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala herkesin merak ettiği soru ise bayramda sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağı? İşte Ramazan Bayramı'nda uygulanacak sokağa çıkma yasağı…

RAMAZAN BAYRAMI’NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağı uygulamalarına bayram sonuna kadar devam edileceğini söylemişti. Erdoğan’ın bu açıklamaları göz önüne alındığında, Arefe günü(Cumartesi) ve Ramazan Bayramı’nın 1. günü(Pazar) sokağa çıkma yasağı olacak. Sokağa çıkma yasağının tüm Türkiye’de mi yoksa yine 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta mı olacağı ise henüz açıklanmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasaklar ile ilgili şunları söylemişti;

“İnsan hareketliliğini ne kadar azaltırsak, salgının yayılma zincirini o derece hızlı ve etkin kırabiliriz. Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık şekilde bir arada bulunduğu okullar, kimi işletmeler, spor tesisleri gibi yerlerdeki faaliyetlere ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.”

Foto: DepoPhotos

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Müslümanlar, mübarek Ramazan Ayı'nın bitesi sonrası 3 günlük bayram kutlaması yapıyor. Bu sene Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. 23 Mayıs Cumartesi günü Arefe günü olacak ve 26 Mayıs Salı günü Ramazan Bayramı'nın son günü olacak.

RAMAZAN BAYRAMI’NDA 9 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Vatandaşların en çok merak ettiği konu ise, Ramazan Bayramı’nda 9 gün sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı. Ramazan Bayramı’nda şehirler arası yolculuk yine yasak olacak. Ancak 9 gün sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı belli değil. Ankara kulislerinde konuşulan 9 gün yasak olmayacağı yönünde. Ancak nihai karar 18 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası verilecek.

İLGİLİ HABER50 gün sonra sokağa çıktılar, hayatlarının şokunu yaşadılar!50 gün sonra sokağa çıktılar, hayatlarının şokunu yaşadılar!
Son güncelleme: 11:47 11.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more