‘Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır’

Ermenistan ordusunun Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine düzenlediği füze saldırısı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından kınandı. Kalın, "Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır" derken Oktay, saldırıyı "korkaklık" olarak nitelendirdi. 

‘Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır’

Ateşkese rağmen Ermenistan'ın Azerbaycan'daki sivillere yönelik saldırıları sürüyor. Ermenistan ordusu dün Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı düzenledi. Sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti, 40'dan fazla kişi de yaralandı.

Saldırı bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken Cumhurbaşkanlığı’ndan Ermenistan yönetimine sert tepki geldi.

“BU KATLİMALAR KARŞILIKSIZ KALMAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırıları ile ilgili, “Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ermenistan, ilan edilen ateşkese rağmen savaş suçları işliyor. Hocalı'da yaptığı gibi kadın, çocuk, yaşlı, sivil demeden cinayet işliyor. Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadır” ifadesini kullandı.

Foto: İHA

“BUNUN ADI KORKKALIKTIR, KALLEŞLİKTİR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kulllandı:

* Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan Gence’de kadın, çocuk, yaşlı demeden yine masum sivilleri vurdu ve kirli yüzünü bir kez daha gösterdi.

* Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır. Her konuda sözü olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların işgalci Ermenistan’ın sivilleri katletmesine sessiz kalması manidardır.

* Hiçbir insanlık suçu cezasız kalmaz. Can Azerbaycan’ın daha da güçlü şekilde yanında olmayı sürdüreceğiz.

Foto: İHA

“BU VAHŞETE SESSİZ KALANLARI TARİH AFFETMEYECEKTİR”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefonda görüştü. Görüşmede, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmaya yönelik başlattığı harekatta gelinen son duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Ermenistan’ın Gence’ye gerçekleştirdiği ve sivillerin hayatını kaybettiği saldırıyı kınayan Akar, “Ermenistan yine çocuk, kadın ve yaşlı demeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi katletmiştir. Ermenistan savaş suçu işlemeye, ‘ateşkes’, ‘müzakere’ çağrısı yapanlar ise bu saldırıları uzaktan izlemeye devam etmektedir. Sivillere yönelik balistik füzelerle yapılan saldırıların emrini verenler mutlaka bunun hesabını verecek, bu vahşete sessiz kalanları da tarih asla affetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Foto: İHA

“KANLARI YERDE KALMAYACAK”

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin hayatını kaybeden sivil halkın kanlarını yerde bırakmayacağına yönelik inancını dile getiren Akar, “Toprak bütünlüğünü koruma, öz topraklarına kavuşma mücadelesinde Azerbaycan Türk kardeşlerimizin yanında olmaya, haklı davalarında tüm imkanlarımızla onları desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fuzuli kentinin işgalden kurtarılmasından, sivil yerleşim yerlerini ateş altına alan Ermenistan'a ait iki SU-25 savaş uçağının düşürülmesinden dolayı Azerbaycan Ordusu’nu da tebrik eden Akar, tüm şehitlere, saldırılarda hayatını kaybeden Azerbaycan Türklerine Allah’tan rahmet diledi, yaralılara şifa dileklerini de iletti. (İHA)

Ermenistan'dan Gence ve Mingeçevir'e füze saldırısı: 12 ölü İlginizi Çekebilir Ermenistan'dan Gence ve Mingeçevir'e füze saldırısı: 12 ölü