Maskesiz sokağa çıkmama yasağı hangi illerde? İşte maske takma zorunlu olan iller…

Corona virüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle birçok ilde maskesiz sokağa çıkmama kararı alındı. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin de bulunduğu yerlerde sokağa maskesiz çıkanlara para cezası kesiliyor. Peki maske takma zorunluluğu olan şehirler hangileri?

Maskesiz sokağa çıkmama yasağı hangi illerde? İşte maske takma zorunlu olan iller…

Corona virüs salgınında normalleşme süreci ile birlikte vaka sayılarında artışlar yaşandı. Bu durumuun önüne geçmek adına ise birçok valilik maskesiz sokağa çıkmayı yasakladığını duyurdu. Uzmanlar da maske takma ve sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.

MASKE TAKMANIN ZORUNLU OLDUĞU İLLER

Corona virüs salgınında Adıyaman, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis ve Çanakkale’de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA CEZASI KAÇ PARA?

Geçtiğimiz gün İstanbul’da Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında yapılan toplantı ile birlikte maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği karara bağlandı.

Maskesiz sokağa çıkma cezası ilçelerde bulunan kaymakamlıkların kararını bırakılmış durumda. İçişleri Bakanlığı’nın para cezası ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

“Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bisiklete binenlere maske takmak zorunlu mu? İlginizi Çekebilir Bisiklete binenlere maske takmak zorunlu mu?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Adıyaman Afyonkarahisar AMASYA Ankara aydın Balıkesir Bisiklet Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Corona Denizli İçişleri Bakanlığı istanbul izmir Maske Normalleşme para Sözcü
Loading...