Türk ve Alman polisinden ortak dolandırıcılık operasyonu

Almanya Federal Kriminal Polis Teşkilatı (BKA) İstanbul’da kurdukları çağrı merkezi ile Almanya’daki yaşlı insanları dolandıran bir suç örgütünü tespit etti. Teşkilatın raporu üzerine düğmeye basan polis İstanbul'un da aralarında bulunduğu 3 ilde operasyon düzenledi. Almanya ile eş zamanlı yapılan operasyonlarla 3 milyon euro vurgun yaptıkları belirlenen 76 şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

İstanbul Polisini harekete geçiren olay, Almanya Federal Kriminal Polis Teşkilatı (BKA) raporuyla ortaya çıktı.

Raporda yer alan iddiaya göre; Almanya'da yaşayıp, şirket kurmuş ve Alman dilini iyi bilen F. Ö. liderliğinde kurulan çıkar amaçlı suç örgütü İstanbul'da bir çağrı merkezi kurdu.

Ortak operasyonda bu sabah Almanya'da gerçekleşen baskınlardan da görüntüler paylaşıldı.
FOTO: SÖZCÜ

KENDİLERİNİ SAVCI VE POLİS OLARAK TANITTILAR

Şüpheliler Almanya'daki yaşlı insanları arayarak kendilerini savcı ve polis olarak tanıttı. Çeşitli bahanelerle kandırdıkları yaşlı insanlardan 3 milyon euro vurgun yapan şüpheliler, paraları kara ve hava yolu ile Türkiye'deki şebeke yöneticilerine gönderdiler.

FOTO: SÖZCÜ

ALMAN UYRUKLU 20 KİŞİ

Raporda yer alan bilgiler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İstanbul Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bilgilerin doğru olduğunu belirleyince çalışmalar derinleştirildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız koordinesinde yürütülen çalışmalarda, 20'ye yakın Alman vatandaşının benzer yöntemle dolandırıldığı tespit edildi.

FOTO: SÖZCÜ

EŞ ZAMANLI OPERASYON

Türk polisi ve Almanya federal polis teşkilatının irtibatlı olarak yaptığı çalışmada, bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Almanya ve Türkiye'de bu sabah başlatılan operasyonda 76 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği belirtildi.

ALMANYA’DA 40, TÜRKİYE’DE 36 ŞÜPHELİ

İstanbul, Antalya ve Muğla’da operasyonlar düzenlendi. Türkiye’de, 5’i Alman 31′ Türk, 36 şüphelinin, Almanya’da ise 21 Alman vatandaşı, 15 Türk, ikisi Brezilyalı, biri Arnavut, biri Polonya uyruklu 40 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği öğrenildi. Şüphelilere karşı başlatılan operasyonun sürdüğü öğrenildi.

Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar... İlginizi Çekebilir Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...