Yusuf Yerkel’in George Floyd paylaşımına büyük tepki

2014 yılında Soma'da 301 madencinin öldüğü facianın ardından protestocu bir maden işçisine tekme atarken fotoğraflanan eski Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd'u öldürmesiyle ilgili 'kötülüğün sıradanlığı' yorumunu yapınca sosyal medya kullanıcılarından tepki aldı.

Yusuf Yerkel’in George Floyd paylaşımına büyük tepki

Manisa Soma’da 2014 yılında meydana gelen maden faciasında 301 maden işçisi hayatını kaybetmişti.

Yaşanan facianın ardından başlayan protesto eylemlerinde polisin müdahale ettiği bir işçiye tekme atarken fotoğraflanan dönemin Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tepki çekmişti.

YERKEL’E FOTOĞRAFLI YANIT

Yusuf Yerkel’in önceki günlerde ABD polisi tarafından öldürülen George Floyd ile ilgili tweet atması Twitter’da gündem oldu.

Kişisel hesabından, “ABD'deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd'un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt'ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı' olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisin korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş' gibi yapıyor olması bardağı taşırdı” yazan Yerkel’e diğer kullanıcılar Soma’yı hatırlattı.

Sosyal medya kullanıcıları tweetin altına Yerkel’in maden işçisine tekme atarken çekilen fotoğrafını paylaşarak cevap verdi. Gelen yorumlar üzerine Yerkel’in bazı kullanıcıları engellediği görüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...