Corona virüsü nasıl bulaşıyor? Corona virüsü nasıl anlaşılır?

Dünya genelinde de korkuya neden olan Corona virüsünün ne olduğu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Corona virüsü salgınında ölü sayısı her geçen gün hızla artarken Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü dünyanın çeşitli ülkelerinde de görüldü. İşte corona virüsü hakkında merak edilenler…

Corona virüsü nasıl bulaşıyor? Corona virüsü nasıl anlaşılır?

Corona virüsü tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Corona virüsünden korunmak isteyenler öncelikle virüsün nasıl bulaştığını araştırıyor. Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ VAR MI?

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

ABD Ağrı baş ağrısı Bilim Çin Corona Dünya
Loading...