Potasyum eksikliğinde ne yemeli?

Potasyum vücudunuz fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Yetersiz potasyum tüketimi ciddi sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir. Vücudun karbonhidrat ve proteinleri parçalamak ve kullanmak için potasyuma ihtiyacı vardır. Peki, potasyum eksikliğinde ne yemeli?

Potasyum eksikliğinde ne yemeli?

Potasyum, elektrolit adı verilen bir mineral türüdür ve diğer elektrolitler arasında sodyum, kalsiyum ve magnezyum bulunabilir. Elektrolitler bir elektrik yükü taşır ve kalp de dahil olmak üzere vücudunuzun elektriksel aktivitesini kontrol eder. Ayrıca hidrasyonunuzu ve kas fonksiyonunuzu da etkileyebilir. Kasları inşa etmeye yardımcı olan potasyumu, sağlıklı bir yetişkin günde 4.7 gr. tüketmesi gerekebilir. Düşük potasyum alımının belirtileri arasında şiddetli kas yorgunluğu, kas krampları ve güçsüzlük hissi olabilir. Vücudunuzun çok fazla potasyum kaybetmesine neden olan bir ilaç kullanıyorsanız ve bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza danışmanız gerekebilir. Potasyum tüm kaslarınızın işlevini, en önemlisi kalp kaslarınızı etkileyebilir. Acil olmayan durumlar takviye edilebilir, ancak doktorunuzun önerisi dahilinde olmalıdır.

Foto: shutterstock

POTASYUM SEVİYENİZİ ARTTIRIN

Potasyum her gün yediğimiz birçok yiyeceklerde bulunabilirler.

MEYVELER

Muzlar sağlıklı bir potasyum dozu içerir ve muzların kas kramplarını önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Portakal, mango, kivi, kayısı, hurma ve avokado gibi meyveler iyi bir potasyum kaynağıdır.

SEBZELER

Havuç, tatlı patates ve kırmızıbiber gibi sebzeler içerisinde bol miktarda potasyum barındırabilirler.

ET

Izgara biftek, yanı sıra domates ve yeşil yapraklı sebzeler ile tüketildiğinde, yeterli miktarda potasyum almanızı sağlayabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? İlginizi Çekebilir Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? İlginizi Çekebilir Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? İlginizi Çekebilir Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur?
Loading...