Ne kadar emekli maaş alırım? Emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Uzun süren çalışma hayatının ardından emeklilik hayali kuran ve emekli olmayı bekleyen kişiler sıklıkla emekli maaşı sorgulaması yapmaktadır. Emekli maaşı, sigortalı oldukları yıla ve ödenen prim gününe göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda yanlış sonuçlar elde etmemek için SGK uygulamaları emekli maaşı hesaplamada yardımcı oluyor. İşte ne kadar emekli maaş alırım? Emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır? sorularının cevapları…

Ne kadar emekli maaş alırım? Emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun çatısı altında bulunan SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ya da Emekli Sandığı (4C) kapsamında çalıştığı kurum ve kuruluşlarda prim ödemesi gerçekleşen vatandaşlar, çalışmalarını karşılığı olarak emekli olmayı beklemektedir. Yıllar boyu çalışmalarının karşılığı emekli olarak alacak olan birçok vatandaş emekli maaşı sorgulaması yapmaktadır. Emekli maaşı konusunda vatandaşların daha doğru bilgi alabilmesi adına detaylı bir haber hazırladık. İşte ne kadar emekli maaş alırım? Emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır? sorularının cevaplarını bulabileceğiniz haberimiz…

NE KADAR EMEKLİ MAAŞ ALIRIM? EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Emekli maaşları vatandaşların sigortalı çalıştığı süre ve bu süre zarfında ödedikleri prim miktarı gibi bazı farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Buna göre uzun süre çalışma hayatında bulunan yüksek primler ödenen kişiler daha fazla maaş almaktadırlar.

Foto: shutterstock

4B (BAĞ-KUR) çalışanları için;

Bağ-Kur yani 4B çalışanları ise bu işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun için bu linke tıklayın.

Açılan sayfada öncelikle;

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın. Daha sonra T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi giriniz. e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfada “Kurumu” kısmından esnaf ya da tarım kısmını seçin. Daha sonra “Sorgula” seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayın.

4C (EMEKLİ SANDIĞI) çalışanları için;

Memur emeklileri ise, bu linke tıklayarak sorgulamayı yapabilir.

Bunun için, açılan sayfada;

-Derece,
-Kademe,
-Hizmet Yılı,
-Hizmet Ayı,
-Aylık Tarihi,
-Kıdem Yılı ve
-Pay/Payda bilgilerinizi girerek hesapla butonuna basınız. Böylelikle işleminizi tamamlamış olacaksınız.

En düşük emekli maaşı ne kadar? İşte en düşük 2020 emekli maaşı miktarı... İlginizi Çekebilir En düşük emekli maaşı ne kadar? İşte en düşük 2020 emekli maaşı miktarı... Yıpranma payı emekli maaşını etkiler mi? İlginizi Çekebilir Yıpranma payı emekli maaşını etkiler mi? Emekli maaşları ne zaman ödeniyor? Bağkur SSK ve memur emekli maaşı yattı mı? İlginizi Çekebilir Emekli maaşları ne zaman ödeniyor? Bağkur SSK ve memur emekli maaşı yattı mı?
Loading...