ABD 500 milyon Pfizer/BioNTech aşısı bağışlayacak

Dünya liderleriyle temasta bulunmak için seyahate çıkan ve bugün G7 Zirvesi'ne katılacak Joe Biden'ın ABD'nin aşı yardımı projesini duyuracağı iddia edildi.

ABD 500 milyon Pfizer/BioNTech aşısı bağışlayacak

ABD yönetimi 500 milyon doz Pfizer/BioNTech corona virüsü aşısını gelecek iki yıl içinde neredeyse 100 ülkeye bağışlamayı planlıyor.

Konuya ilişkin üç kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre ABD bu yıl 200 milyon doz, gelecek yılın ilk yarısı 300 milyon doz aşıyı 92 düşük gelirli ülkeye ve Afrika Birliği’ne dağıtabilir.

ABD bağışları özellikle gelişmemiş ülkelere aşı dağıtımını sağlamak için kurulan COVAX aşı programı aracılığıyla yapacak. COVAX aşı programı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) tarafından yönetiliyor.

GAVI konuya ilişkin sorulara henüz bir yanıt vermedi.

Kaynaklardan birinin verdiği bilgiye göre ABD Başkanı Joe Biden anlaşmayı bugün İngiltere’de dünyanın en zengin ülkelerinin oluşturduğu G7 grubu toplantısında açıklayacak.

Joe Biden: ABD geri döndü İlginizi Çekebilir Joe Biden: ABD geri döndü Trump yasakladı, Biden iptal etti İlginizi Çekebilir Trump yasakladı, Biden iptal etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Afrika BioNTech Çin Corona Cuma Donald Trump Dünya İngiltere Joe Biden Reuters Sağlık sosyal medya TikTok
Loading...