Beklenen açıklama geldi: Trump kendini affetmiyor

ABD'de görevini bırakmaya hazırlanan Donald Trump'ın başkanlık gücünü kullanarak kendini affedip affetmeyeceği ile ilgili açıklama geldi. Beyaz Saray yetkilileri, Kongre baskını öncesinde halkı kışkırtmakla suçlanan Trump'ın kendini affetmeyeceğini duyurdu.

Beklenen açıklama geldi: Trump kendini affetmiyor

ABD’de dört yıllık Trump dönemi bugün resmen sona eriyor… Gafları, yarattığı polemikler ve yaşadığı gerilimlerle hafızalara kazınan Trump hakkında en çok merak edilen konulardan biri ise başkanlık hakkını kullanarak kendisini ve ailesini affedip affetmeyeceğiydi…

Bugün açıklama üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinden geldi. Yapılan açıklamaya göre Trump, ofisteki son saatlerinde ne kendisine, ne ailesine ne de avukatı Rudy Giuliani’ye af çıkarmadı.

Trump’ın af çıkardığı isimlerden biri de ünlü rapçi Lil Wayne oldu.

Bugün birçok ismi af kararı çıkaran Trump, Beyaz Saray’daki eski danışmanı olan ve yolsuzlukla suçlanan Steve Bannon, lobicilik kanunlarını ihlal eden ve Trump’a maddi bağışta bulunan Elliott Broidy, Detroit eski belediye başkanı Kwame Kilpatrick’e af çıkardı.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, silah taşıdıkları gerekçesiyle ceza alan rapçiler Lil Wayne ve Kodak Black’e de af çıkardı. Aralık ayında yasadışı silah temin etmekten 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan Lil Wayne, bir süre önce Trump’ın adalet reformu çabalarını desteklediğini söylemişti.

Bir dönem Trump’a en yakın isimlerden biri olan Bannon da affedildi.

143 İNSANA AF ÇIKTI

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, Trump’ın 143 insana af çıkardığını açıklarken, kendisi gibi tek dönem görev yapan George H.W. Bush 74 insana af çıkarmıştı. Jimmy Carter, 534 af çıkarırken, bir dönemden daha az görev alan John F. Kennedy ve Gerald Ford’un da sırasıyla 572 ve 404 insana af çıkarmıştı.

Görevindeki son gününde 140 insana af çıkaran Bill Clinton ise Cumhuriyetçilerin tepkisini çekmişti.  2001 yılında af çıkaran Clinton’ın af çıkardığı isimler hakkında Kongre’de soruşturma başlatılmış fakat herhangi bir mahkumiyet suçlaması çıkmamıştı.

Daha göreve başlamadan Türkiye'ye çok sert ifadeler: Sözde stratejik partner İlginizi Çekebilir Daha göreve başlamadan Türkiye'ye çok sert ifadeler: Sözde stratejik partner

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...