Biden-Putin görüşmesi sonrası kritik açıklamalar

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan yüz yüze görüşme sona erdi. Putin, Biden ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlerken ABD ile ilgili ilişkilerde, “Ortada herhangi bir düşmanlık olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanarak, “Biden beni ABD'ye davet etmedi, ben de onu Rusya'ya davet etmedim” dedi. Putin ile yaptığı görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini ifade eden Biden ise, “Başkan Putin'e temel hak meselelerini açıkça anlattım” açıklamasında bulundu.

Biden-Putin görüşmesi sonrası kritik açıklamalar

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Villa La Grange'de TSİ 14.30'da bir araya geldi. Görüşmenin ilk oturumu dar kapsamlı gerçekleştirilirken, 93 dakika sürdü. İki lider, 45 dakikalık aranın ardından heyetler arasındaki geniş kapsamlı ikinci oturum için yeniden bir araya gelirken, ikinci oturum 65 dakika sürdü. İki liderin, toplam görüşmesi ise yaklaşık 4 saat boyunca devam etti.

Rusya heyetinde Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya'nın bir süre önce istişareler için Moskova'ya çağrılan ve görev yerine henüz dönmemiş olan Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya Devlet Başkanı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Dmitriy Kozak ve Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev yer aldı. ABD heyetinde ise, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, ABD'nin şu an görev yerinde olmayan Moskova Büyükelçisi John Sullivan, Ulusal Güvenlik Danışmanları Eric Green ile Jake Sullivan hazır bulundu.

BIDEN’DAN AÇIKLAMA

“ABD Başkanı olarak nasıl insan haklarından bahsetmem” ifadelerini kullanan Biden, Putin'e bu konunun öneminden bahsettiğini aktardı. Navalny konusunu da ele aldıklarını aktaran Biden, “Başkan Putin'e söyledim, insan hakları ile ilgili konuları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Çünkü biz buyuz” dedi.

Her zaman mükemmel olmadıklarını belirten Biden, ama bunun için çaba sarf ettiklerini ifade etti. Rusya'da tutuklu bulunan 2 ABD vatandaşı Trevor Reed ve Paul Whealan ile ilgili endişelerinin yanı sıra ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularını da konuştuğunu söyleyen Biden “Putin'e hepimizin uyabileceği bir yol haritasını ortaya koymasını söyledim” dedi. İki ülkenin ve dünyanın güvenliği için iki ülke arasındaki silah kontrolü ve güvenlik iş birliği konularının da konuşulduğunu belirten Biden, “Memnuniyetle duyuruyorum ki bugün ikili strateji görüşmelerinin kararını aldık” ifadelerini kullandı.

SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ

Yakın zamanda ABD'de gerçekleşen ve Rusya kaynaklı olan siber saldırılara da değinen Biden, bunun kabul edilemez olduğunu ve altyapıların dokunulmaz kabul edilmesi gerektiğini belirtti. 16 kurumun saldırıya uğradığını belirten Biden, “Sorumlu ülkeler suçlulara karşı harekete geçmeli” diyerek, bu konuda iki taraflı olarak uzmanları görevlendirme kararı aldıklarını belirtti.

UKRAYNA VURGUSU

Suriye'ye insanı yardım İran'ın nükleer programının engellenmesi, Afganistan'da terörün tekrar ortaya çıkmaması ve kutup bölgesi iş birliği konularında da genel anlaşma sağlandığını belirten Biden, “Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ABD'nin desteğinin ciddi olduğunu söyledim” dedi.

Foto: İHA

TOPLANTI OLUMLU HAVADA GEÇTİ

Biden toplantıda görüşmenin genel havasının olumlu geçtiğini, her iki liderinde katılmadıkları noktaları açıkça ifade ettiğini ancak bunu kırmadan ve yapıcı şekilde yaptıklarını açıkladı. Biden, geçtiğimiz hafta boyunca dünyanın ve ABD'nin müttefiklerinin ABD'nin tekrar nasıl geri geldiğini gördüğünü ifade ederek, daha yapılacak çok şey olduğunu ancak bu görüşmelerde de çok yol aldıklarını belirtti.

“SİBER SALDIRILAR RUSYA’NIN GÜVENİLİRLİĞİNİ SARSTI”

Biden açıklamalarına ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Rusya'nın geçen iki seçimde seçimlere müdahale çabası ve siber saldırılarıyla ilgili net mesaj verdiklerini söyleyerek bu davranışların cevapsız kalmayacağını, ABD'de bulunan bazı konsoloslukları ve Rus merkezlerini kapatarak gösterdiklerini aktardı. Biden ayrıca, Rusya'nın bu çalışmalarla dünyadaki güvenilirliğini de sarstığını söyledi.

“RUSYA İÇİN YIKICI OLACAK”

Biden, Navalny konusuna tekrar değinerek, “Navalny'nin ölmesi durumunda sonuçların Rusya için yıkıcı olacağını açıkça belirttim” ifadelerini kullandı. Bir ülkeyi yönetirken uluslararası standartlarda yönetmek gerektiğini ifade eden Biden, ancak bu şekilde diğer uluslar ile olan ilişkilerden faydalanılabileceğini belirtti.

“YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ İLE İLGİLENDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Putin'in ABD ile ilgili ilişkilerinde bazı çekinceleri olduğunu ve ABD'nin onu indirmek gibi bir niyetinin olabileceği konusunda endişelerinin olduğunu belirten Biden, “Putin'in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum” dedi.

KONGRE BASKINI VE RUSYA’DAKİ PROTESTOLARIN KARŞILAŞTIRILMASI

Putin'in 6 Ocak'ta Washington'da yaşanan olaylar ile Rusya'da yaşanan olayları kıyaslamasını gerçekçi bulmadığını dile getiren Biden, Washington'da kongreye saldıranların polis memurunu öldürdüğünü Rusya'da ise ifade özgürlüğünün kullanıldığını belirtti.

“GÜVEN İLE ALAKALI DEĞİL”

Putin'e güvenme konusunda ise Biden, “Bu güven ile alakalı değil, bu kişisel çıkarlar ve kişisel çıkarların kabul edilmesi” ifadelerini kullandı. Biden toplantıdan ayrılmadan evvel Putin ile ilgili olarak” Davranışlarını değiştireceğine emin değilim. Davranışlarını ancak dünyanın geri kalanı tepki verirse değiştirirler” dedi.

Foto: Reuters

PUTİN’DEN ‘KATİL’ YANITI: AÇIKLAMALAR BENİ TATMİN ETTİ

Görüşmenin ardından iki lider ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyerek, görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. İlk basın toplantısı Putin tarafından düzenlendi. Gazeteciler Putin'e, Biden'ın daha önce kendisi için “katil” ifadesi kullanması ve aralarında bir gerilim olup olmadığını sordu.

Görüşme sırasında Biden ile aralarında bir gerilim olmadığını söyleyen Putin, “Ortada herhangi bir düşmanlık olmadığını düşünüyorum. Tam tersine farklı taraflarda durmamıza rağmen birbirimizi anlamaya ve pozisyonlarımızı daha yakın kılmak konusunda istekli davrandık. Tartışmalar son derece yapıcıydı. Aramızda bir gerilim olmadı. Sert ifadelere gelince, hepimiz bu ifadeleri biliyoruz. Ondan sonra Başkan Biden beni aradı, açıkladı. Bu açıklamalar beni tatmin etti” dedi.

Biden'ın kendisi hakkında “Katil” ifadesi kullanmasıyla ilgili görüşlerini dile getiren Putin konuşmasının devamında ise, “ABD’de her gün birileri öldürülüyor, Afganistan’da tek bir atışla yüzlerce kişiyi öldürdüler” diyerek tartışmalı bir cümle kurdu.

BÜYÜKELÇİLER KARŞILIKLI OLARAK GERİ DÖNECEK

Görev yerlerinde bulunmayan büyükelçilerin durumu ile ilgili konuşan Putin, “ABD’nin Moskova büyükelçisi ve Rusya’nın Washington DC büyükelçisinin görev yerlerine dönüşüne gelince, bu sorunun çözülmesi konusunda anlaştık” dedi.

KARŞILIKLI DAVET GERÇEKLEŞMEDİ

Bir gazetecinin Biden'ın kendisini ülkesine davet edip etmediği ile ilgili soruya cevap veren Putin, “Biden beni ABD’ye davet etmedi, ben de onu Rusya’ya davet etmedim” ifadelerini kullandı. ABD'deki başkanlık seçimleri sırasında yaşananları hatırlatan Putin, “ABD, çok kısa süre önce George Floyd’un öldürülmesi ve Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir) hareketinin başlamasının ardından en ağır olaylarla karşı karşıya kaldı. Şu anda bunları yorumlamayacağım ancak demek istediğim, yaşanan kargaşaları, hukuk ihlallerini gördük. ABD’yi ve ABD halkını anlıyoruz ancak bunun bizim topraklarımızda yaşanmasını istemiyoruz. Bunun önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Trump yanlılarının Kongre binasını işgal etme girişimiyle ilgili yorum yapan Putin, “Bunun tekrarlanmamasını umarız” ifadelerini kullandı.

Foto: İHA

,“İNSAN HAKLARI VURGUSU”

Görüşmede Biden'ın insan hakları konusunu gündeme getirdiğini söyleyen Putin, “Biden, insan hakları konusunu gündeme getirdi. Bakın, Guantanamo hala daha faal ve uluslararası hukuka, ABD yasalarına, hiçbir şeye uygun değil. CIA’in Avrupa ülkeleri de dahil çeşitli ülkelerde işkence uygulanan hapishaneleri var. Bu nedir? Bu insan hakları mı? Bu salondaki kimsenin insan haklarının bu şekilde korunduğunu kabul edeceğini sanmıyorum” diye konuştu.

ABD'yi insan hakları konusunda sert bir dille eleştiren Putin, Rus muhalif lider Alexei Navalny konusuna değinerek, “Alexei Navalny, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken tutuklanmak istediğinden eminim” ifadelerini kullandı. Putin ayrıca, Navalny'nin durumu provoke etmeye çalıştığını ima etti.

UKRAYNA KRİZİ

Başkan Biden ile görüşmesinde Ukrayna konusunun da ele alındığını belirten Putin, “Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass’taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti” dedi.

Gazetecilerin Ukrayna'nın, NATO'ya katılma ihtimalini nasıl değerlendirdiği ile ilgili soruya cevap veren Putin, “Ukrayna’nın NATO’ya olası girişiyle ilgili olarak, burada tartışılacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“RUSYA VE ABD’NİN STRATEJİK İSTİKRAR SAĞLANMASINDA SORUMLULUKLAR VAR”

Putin, Biden ile START-3 anlaşması ile ilgili bir değerlendirmede bulunduklarını belirterek şöyle konuştu:

* Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD’nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var. İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak. Batı’nın Rus dış politikasını öngörülemez bulması, bunun gerçekten de öyle olduğu anlamına gelmez.

* ABD’nin stratejik güvenlik alanında uluslararası istikrarın temellerini yıkarak 2002’de füze savunma sistemleri anlaşmasından çekilmesi tamamen öngörülemez bir şeydi. ABD’nin 2019’da Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çıkması, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesi de öngörülmez ve istikrarı bozucu adımlardı. Neredeyse hiçbir şey bırakmadılar. Tanrı’ya şükür Biden, START-3’ü beş yıl uzatma konusunda doğru bir karar aldı.

Foto: İHA

SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ

Başkan Biden ile siber güvenlik konusunda işbirliğine gitme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyleyen Putin, Rusya'nın siber saldırılar konusunda haksız suçlamalarla karşılaştığını savunarak, “ABD’nin kaynaklarına göre dünyada en fazla siber saldırı ABD’nin siber ortamından gerçekleştiriliyor. Daha sonra Kanada geliyor, ardından iki Latin Amerika ülkesi ve İngiltere var. Rusya, siber saldırıların çıkış noktası olan ülkeler listesinde yer almıyor” ifadelerini kullandı.

KUZEY KUTBU KONUSU

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda yaptığı askeri yatırımların batılı ülkeler tarafından eleştirilmesi ve Rusya'nın bu bölgeyi militarize ettiği ile ilgili iddialara da cevap veren Putin, “Bu kaygılar yersiz” dedi.

Biden'ın Erdoğan'ı selamlaması gündem oldu: 'Bir garip hareket' İlginizi Çekebilir Biden'ın Erdoğan'ı selamlaması gündem oldu: 'Bir garip hareket' Meral Akşener'den Erdoğan'a Biden çağrısı: Ne konuştunuz açıkla İlginizi Çekebilir Meral Akşener'den Erdoğan'a Biden çağrısı: Ne konuştunuz açıkla

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...