Sözcü Plus Giriş

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı: Yerfıstığı üreticilerimiz fiyat açıklanmasını bekliyor

Türkiye’nin yerfıstığı üretiminin yüzde 60’ının gerçekleştiği Adana’da, Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru bakanlıktan destek istedi. Doğru, çiftçinin yer fıstığındaki fiyat beklentisinin 14,5 TL olduğunu aktardı.

Mehmet SERBES
Güncellenme: 16:40, 13/07/2021
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı: Yerfıstığı üreticilerimiz fiyat açıklanmasını bekliyor

Türkiye'nin yerfıstığı üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Adana'da, hasat yaklaşırken üreticileri kaygı sardı. Bu kaygıyı ve çözüm önerilerini dile getiren Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Tarım ve Orman Bakanlığından, destek beklediklerini bildirdi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru

ADANA’DA 100 BİN TONLUK ÜRETİM

Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye'de genelde çerezlik olarak tüketilen ancak önemli bir ham yağ kaynağı da olan yer fıstığının, birinci ve ikinci ürün olarak daha çok Karataş ilçesinin sahil kesiminde ekildiğini ve ekim alanlarının son on yılda 2,5 kat artarak Adana'daki üretimin 100 bin tonu geçtiğini vurguladı.

Geçen yıl hasat zamanı üreticiden 12-13 TL arasında satın alınan yerfıstığında, hasadın yaklaştığı ve üretim maliyetlerinin arttığı bu günlerde piyasa fiyatlarının 6-7 TL'ye düşmesinin üreticileri kaygılandırdığını ifade eden Başkan Mutlu Doğru, “Hasada yaklaşık bir ay kala depodaki malların fiyatının bu seviyelere gerilemesiyle yeni mahsulün de düşük fiyatla zararına satılmaması için önlem alınması gerekmektedir” dedi.

ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR

Mutlu Doğru, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin fiyat açıklayıp alım yaparak yer fıstığı üreticilerine destek olmasını beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ekim alanları her yıl artan yer fıstığı için ileriki yıllarda çiftçimizin kara gün dostu Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) de yer fıstığını alım kampanyasına eklemesi çiftçimizin beklentisidir. Toprak sağlığı için iyi bir münavebe bitkisi olan yer fıstığı ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması amacıyla kayıt altına alınarak fiyat fark desteğiyle de desteklenmelidir.”

FİYAT BEKLENTİSİ 14,5 TL

Tüm yer fıstığı üreticilerine yeni hasat döneminin hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulunan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Artan üretim maliyetleri ile bu yıl kilo başına 14,50 TL civarında bir fiyat beklentisi içerisinde olan yer fıstığı üreticilerimiz; Tarım ve Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli ve bölge milletvekillerimizin desteği ve ilgisini beklemektedir” ifadelerine yer verdi.

Mutlu, 2021 yılı yer fıstığı maliyetini de kalem kalem açıkladı.

İlginizi Çekebilirİklim değişiyor; hastalık ve zararlı sayısı artıyorİklim değişiyor; hastalık ve zararlı sayısı artıyorİlginizi ÇekebilirŞeftalide hasat başladı, rekoltede yüzde 50 düşüş varŞeftalide hasat başladı, rekoltede yüzde 50 düşüş varİlginizi ÇekebilirErkenci üzüm hasadı yapıldıErkenci üzüm hasadı yapıldı
Yayınlanma Tarihi:16:39,