Merkez Bankası açıkladı: Piyasanın dolar ve enflasyon beklentisi yükseldi

Merkez Bankası'nın mayıs anketinde 8,71 olan piyasanın yıl sonu dolar/TL beklentisi, haziran anketinde 8,95'e yükseldi. Bu dönemde enflasyon beklentisi de yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya yükseldi.

Merkez Bankası açıkladı: Piyasanın dolar ve enflasyon beklentisi yükseldi

Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı ‘piyasa katılımcıları anketi’ sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2021 yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 8,71 iken, bu anket döneminde 8,95’e yükseldi. 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,95 iken, bu anket döneminde 9,23 oldu.

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,81 iken, bu anket
döneminde yüzde 14,46’ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,81 iken, bu anket döneminde yüzde 12,12 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,99 ve yüzde 10,16 olarak gerçekleşti.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 19,00 olarak gerçekleşti.

2021 İÇİN BÜYÜME BEKLENTİSİ ARTTI

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,3 iken bu anket döneminde yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,1 iken, bu anket döneminde yüzde 4,0 olarak gerçekleşti.

2021 yılı Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden
oluşan 57 katılımcı tarafından yanıtlandı ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi.

Fitch faiz ve dolar beklentisini açıkladı İlginizi Çekebilir Fitch faiz ve dolar beklentisini açıkladı Goldman Sachs: Erdoğan'ın çağrısının ardından TCMB'nin erken faiz indirimine gitme riski bulunuyor İlginizi Çekebilir Goldman Sachs: Erdoğan'ın çağrısının ardından TCMB'nin erken faiz indirimine gitme riski bulunuyor Merkez Bankası, Beklenti Anketi'nin ismini değiştirdi İlginizi Çekebilir Merkez Bankası, Beklenti Anketi'nin ismini değiştirdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...