Reel kesimde güven azaldı, enflasyon beklentisi arttı

Reel kesim güven endeksi, mayısta bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 110,3 seviyesine geriledi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 20,6'ya yükseldi.

Reel kesimde güven azaldı, enflasyon beklentisi arttı

Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Mayıs ayına ilişkin ‘iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE)' verilerini yayımladı.

2021 yılı Mayıs ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 110,3 seviyesine geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak 107,1 seviyesine geriledi.

2021 yılı Mayıs ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1746 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

SİPARİŞ ARTIŞI BEKLENTİSİ AZALDI

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı görüldü. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği, mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlendi.

ENFLASYONDA OLUMSUZ SİNYAL

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği görüldü.

Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatında artış bekleyenlerin oranı, yüzde 43,20 ile Nisan 2008 sonrasındaki 13 yılın zirvesine yükseldi.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyatları endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 20,6 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 11,8‘e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 12,1‘e gerilerken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 76,1‘e yükseldi.

Ekmek, makarna ve ete büyük zam yolda İlginizi Çekebilir Ekmek, makarna ve ete büyük zam yolda İnşaat maliyet yıllık yüzde 31.97 yükseldi İlginizi Çekebilir İnşaat maliyet yıllık yüzde 31.97 yükseldi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...