Sözcü Plus Giriş

TBB: Yeniden yapılandırılan krediler yıllık yüzde 28 arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), yeniden yapılandırılan kredilerin 2021 yılı Mart ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 216 milyar liraya yükseldiğini açıkladı.

Güncellenme: 13:32, 02/06/2021
TBB: Yeniden yapılandırılan krediler yıllık yüzde 28 arttı

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Kredi Gruplamaları Raporu verilerine göre, yeniden yapılandırılan krediler Mart sonunda yıllık yüzde 28 artışla 216 milyar liraya yükseldi.

TBB raporu verilerine göre, bu kredilerin yüzde 92’si yakın izlemedeki kredilerden oluşuyordu ve toplam kredilere oranı yüzde 5.7 düzeyindeydi.

Mart sonu itibarıyla, “canlı kredileri” oluşturan birinci ve ikinci grupta izlenen kredi miktarı yıllık yüzde 30 artışla 3.0 trilyon 627 milyar lira olarak belirlendi.

Canlı kredilerin 3.0 trilyon 804 milyar lira olan toplam krediler içindeki payı da yüzde 95 düzeyindeydi.

YAKIN İZLEMEDEKİLER 399 MİLYAR TL

Buna göre ikinci grupta izlenen, yakın izlemedeki kredi miktarı da yıllık yüzde 31 artışla 399 milyar liraya yükseldi. Buna göre, ikinci grupta izlenen kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 10 düzeyindeydi.

Tahsili gecikmiş alacak olarak üçüncü, dördüncü ve beşinci gruplarda sınıflandırılan, tahsil imkanı sınırlı, tahsili şüpheli ve zarar niteliğindeki krediler ise, Mart sonunda yıllık yüzde 3.0 düşüşle 138 milyar liraya geriledi.

TBB raporunda, tahsili gecikmiş alacakların yüzde 76sı oranında özel karşılık ayrıldığı ve genel karşılık olarak ayrılan tutarın 83 milyar lira olduğu belirtildi. Genel karşılıkların ikinci grupta sınıflandırılan kredilere oranı da yüzde 21 düzeyindeydi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirAtilla Yeşilada: Faizi indiremezler, indirirlerse kuru tutamazlarAtilla Yeşilada: Faizi indiremezler, indirirlerse kuru tutamazlarİlginizi ÇekebilirDolar/TL'de tarihi seviyeDolar/TL'de tarihi seviyeİlginizi ÇekebilirSorunlu kredi stoku martta 570 milyar TL'ye yükseldiSorunlu kredi stoku martta 570 milyar TL'ye yükseldi
Yayınlanma Tarihi:13:31,