Beşiktaş’ta durağa dalan şoföre müebbet ile 134 yıl hapis cezası

3 Kasım 2019 tarihinde Beşiktaş'ta kalabalık gördüğü durağa hızla dalarak bir kişinin ölmesine, 14 kişinin ise yaralanmasına neden olan Necdet Karakuş, ‘kasten adam öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından 134 yıl hapis cezasına hükmedildi.  

Beşiktaş’ta durağa dalan şoföre müebbet ile 134 yıl hapis cezası

Fahrettin ÖZTÜRK / SÖZCÜ

Özel Halk Otobüsü şoförü Necdet Karakuş 3 Kasım 2019'da Beşiktaş Çırağan Caddesi'nde Ortaköy yönüne ilerlerken kalabalık gördüğü otobüs durağına hızla dalmıştı. Yaşar Tahir Billur hayatını kaybederken 14 kişi de ağır yaralanmıştı. Olayın ardından Necdet Karakuş elindeki bıçakla duraktakilere ve yaralılara saldırmış Ali K.'yı kolundan yaralamıştı. Karakuş sonra da kendini Beşiktaş iskelesinden denize atarak intihar etmek istemişti.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Necdet Karakuş getirildi. Bazı şikayetçiler ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savcı, sanık Necdet Karakuş’un bir kişiye karşı “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapsi ve 14 kişiye karşı “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 210 yıla kadar hapsini talep etti.

“SAVCININ BEYANLARINI ÇOK AĞIR BULUYORUM”

Sanık Necdet Karakuş mahkemedeki savunmasında, “Ben neden tanımadığım insanları öldürmek isteyeyim, kazaydı. Savcının beyanlarını çok ağır buluyorum. Böyle bir olayın olmasını istemezdim” dedi. Karakuş son sözünde ise “Mağdurların beni affetmesini talep ediyorum” dedi.

İKİ SUÇTAN CEZA

Mahkeme, sanık Necdet Karakuş’u maktül Yalçın Tahir Billur’u “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına hükmetti. Sanık Karakuş'un pişmanlık göstermediği gerekçesiyle cezasında indirim yapılmadı.

KARAR: 134 YIL HAPİS

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Karakuş'a ‘kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 10 mağdura karşı 9’ar yıldan olmak üzere 90 yıl,  mağdur Ayhan Berberoğlu’na karşı 13 yıl hapis, mağdurlar Melisa Erden ve Dilek Karaağaç’a karşı 10’ar yıldan olmak üzere 20 yıl hapis, mağdur Beril Altıntaş’a karşı 11 yıl hapis olmak üzere toplamda 134 yıl hapis cezası verdi.

“İÇİMİZE SU SERPTİ”

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan maktül Yalçın Tahir Billur’un kızı Tuğba Billur, “Maddi ve manevi olarak çok yıprandık. Ama bugünkü kararda adalete güvenimizin yerine geldiğini gördük. Verilen ceza içimize su serpti, verilen karardan memnunuz. Umarız böyle bir olay bir başkasının başına gelmez” dedi.

İDDİANAME

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, özel halk otobüsü şoförü Necdet Karakuş’un 3 Kasım 2019’da Beşiktaş’taki otobüs durağı ve burada bekleyen yolculara çarparak bir kişinin ölümüne ve bir çok kişinin yaralanmasına neden olduğu belirtilmişti.

İddianamede, kazadan sonra otobüsten inen sanık Necdet Karakuş’un çevredeki bazı vatandaşları elindeki bıçakla yaraladıktan sonra denize atladığı kaydedilmişti.

İddianamede, sanık Necdet Karakuş’un, Yalçın Tahir Billur’u “Kasten öldürmek” suçundan ve “14 kişiyi de kasten öldürmeye teşebbüs etmek” suçundan bir müebbet ve 126 yıldan 210 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu. 19 Ocak’ta görülen duruşmada, Adli Tıp Kurumu raporunda sanıkta akıl hastalığı ve zeka geriliği saptanmadığı, suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu ifade edilmişti.

Vatani görevini yaparken ölen erin davasında müebbet istemi İlginizi Çekebilir Vatani görevini yaparken ölen erin davasında müebbet istemi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...