Mersin’deki orman yangını ikinci gününde de devam ediyor

Mersin'in Aydıncık ilçesinde çıkan orman yangını devam ederken, bölgenin sarp ve engelli olan bölgede rüzgarın da etkili olması söndürme çalışmalarını güçleştiriyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, telsizle üs bölgesi olarak kullanılan bölgenin terk edilmesi gerekeceğini anons etti. Bakan Pakdemirli'nin anonsuyla birlikte helikopterle yeni üs bölgesi belirleniyor.

Mersin’deki orman yangını ikinci gününde de devam ediyor

Mersin'in Aydıncık ilçesinde henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangını ikinci gününde de sürüyor. Yangının çıktığı alanın sarp ve engebeli olması, devam eden şiddetli rüzgarın da söndürme çalışmalarını güçleştirdiği ifade edildi. Halen bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de söndürme çalışmalarını takip ettiği belirtildi.

50 EV BOŞALTILDI

Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi'nde dün sabah saatlerinde başlayan yangının haber alınmasından sonra bölgeye çok sayıda ekip gönderildi. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ile Antalya'dan sevk edilen ekipler ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye araçları ve personeli yangını söndürmek için yoğun çaba gösteriyor. Yangına havadan 3 uçak ile 21 helikopter ve karadan 164 arozöz ile müdahalede bulunulurken, tedbir amacıyla 50 evin de boşaltıldı.

Dün sabah saatlerinde başlayan yangına havadan uçak ve helikopterler müdahale ederken, akşam saatlerinden, sabaha kadar da karadan müdahale sürdü. Sabah saatlerinde yeniden 3 uçak ile 21 helikopter ve karadan 164 arozöz ile 850 personel yangına müdahale ederken, şimdiye kadar 650 hektarda yangının etkili olduğu ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de halen bölgede bulunduğu ve yangının söndürülme çalışmalarını yakından takip ettiği bildirildi.

YABAN KEÇİLERİNİN YAŞADIĞI BÖLGE

Öte yandan yangın bölgesinin öz ellikle Yaban keçilerinin yoğun olarak yaşadığı ve yöre halkı tarafından da korunduğu alanlardan birisi olduğu da ifade edildi. İkinci gününde olan yangının yerleşim alanları tehdit ettiği belirtiliyor.

ÜS BÖLGESİ BOŞALTILIYOR

Mersin’in Aydıncık ilçesinin Pembecik Mahallesi Şırşır mevkisindeki kızılçam ormanında çıkan yangının yön değiştirmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, telsizle üs bölgesi olarak kullanılan bölgenin terk edilmesi gerekeceğini anons etti. Bakan Pakdemirli’nin anonsuyla birlikte helikopterle yeni üs bölgesi belirleniyor.

HATAY’DAKİ YANGIN DA İKİNCİ GÜNÜNDE

Hatay’ın Hassa ilçesinde dün akşam saatlerinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangını sürüyor. Bölgeye yönlendirilen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve çevre illerden çok sayıda arazöz, su tankıyla yangına müdahale ediliyor. Hava araçları da müdahaleye destek veriyor. Dün akşam başlayan ve rüzgarın etkisiyle kuvvetini arttıran yangının ne kadarlık bir alanda etkili olduğuna dair bir bilgi paylaşılmadı.

Samos'ta orman yangını söndürülemiyor İlginizi Çekebilir Samos'ta orman yangını söndürülemiyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...