Oscar ve Altın Küre'ye damga vurdu, gişede rekor kırdı ve 30 yıl geçse de hâlâ bıkmadan, sevilerek izleniyor. Bu yıl 30. yılını kutlayan Forrest Gump, hiç şüphesiz bir klasik haline geldi. 

6 Temmuz'da Amerika'da, 11 Kasım 1994'te ise ülkemizde vizyona giren Forrest Gump, bu yıl 30. yaşını kutluyor. Koşarak hayatımıza giren bu ilginç çocuk, muazzam başarısını sonuna kadar hak ediyor. Peki her şey nasıl başladı? Film nasıl çekildi, oyuncular nasıl belirlendi? 

Robert Zemeckis'in yönetmen koltuğunda oturduğu, Winston Groom'un romanından Eric Roth'un uyarladığı filmin popülaritesi aradan geçen bunca yıla rağmen devam ederken film çekilirken aslında pek de umut vadetmemiş.

ORİJİNALİNDEN FARKLI

“Forrest Gump” , Winston Groom'un 1986 tarihli aynı adlı romanından uyarlandı. Yazar, aslında filmde gördüğümüzden çok daha ağır iri bir adam olarak kurguladı Forrest'ı, ayrıca biraz daha karmaşık bir hikayesi vardı. Ancak filme çekilmeye karar verildiğinde Eric Roth, üzerinde çalışmaya başladı ve birkaç taslak hazırladı. Roth, bu karmaşık işin içinden çıkabilmenin meyvesini ise 1995'te "En İyi Uyarlama Senaryo Oscar"ını kazanarak aldı.

YAPIM ŞİRKETLERİ FİLMİ İSTEMEDİ

Forrest Gump'ın sadece karmaşık hikayesi sorun olmadı, kendine bir yapım şirketi bulmakta da zorlandı. İlk olarak Warner Bros. filmin yapımcılığını üstlendi, ancak 1988'deki "Rain Man"in başarısından sonra stüdyo "Forrest Gump" ile devam etmemeye karar verdi. Yöneticiler dramatik, izleyicinin yüreğini titreten film iştahın çoktan giderildiğini düşündü.

Warner Bros. yöneticisi Kevin Jones, Paramount'a geçtiğinde Roth'un senaryosunu da beraberinde götürdü. Ve Paramount, "hayat bir kutu çikolata gibiydi" diyen filmle Oscar ödülü kazandı.

TOM HANKS VE ROBERT ZEMECKIS SAYESİNDE ÇEKİLDİ

Filmin bütçesi sadece 55 milyon dolardı ve çekimler başlamadan önce Paramount bütçeyi 10 milyon dolar daha azaltmak istiyordu. O dönemde Paramount'ın CEO'su olan Sherry Lansing, filmin yapımının çok pahalı olduğunu ve karides teknesi ve Vietnam Savaşı gibi ikonik sahneleri kesmek istedi.

Hanks ve Zemeckis, bütçe kesintilerindeki farkı telafi etmek için maaşlarının bir kısmını bağışlamaya karar verdiler. Böylece Ağustos 1993'te çekimler başlayabildi.

TOM HANKS'İN KARDEŞİ DE OYNADI

Paramount, filmin yapımcılığını üstlenmişti ama yine de bu durum yönetmen Zemckis'in hayatını kolaylaştırmamış. Şirket, Forrest'ın ünlü koşu sahnesinin çekim programının gerisinde kalınacağı için kesilmesini önerdi. Zemeckis, yapımın aynı anda birden fazla alanda çekim yapabilmesi için Hanks'in kardeşi Jim'i tüm koşu sahnelerinde dublör olarak işe aldı. Üstelik stüdyo, Hanks'in kardeşinin onun dublörü olduğunu öğrenince çekim için ödeme yapmayacaklarını söyledi.

Zemeckis ve Hanks Arizona'da çekilmesi gereken son sahnenin aksamadan devam edebilmesi için de 1,5 milyon dolar daha ödemek zorunda kaldılar. 

İLK TERCİH JOHN TRAVOLTA'YDI

Forrest Gump için yaptığı fedakârlıklar düşünülünce Tom Hanks son derece isabetli bir seçim olmuş. Oysa ilk başta Forrest'ı, John Travolta'nın oynaması istenmişti. Hatta bu gerçekleşseydi Travolta için muhteşem bir yıl olabilirdi. 1994'te Pulp Fiction'da başrol oynayarak yıldızını parlatmıştı. 

Travolta ile anlaşılamayınca Bill Murray ve Chevy Chase, Forrest Gump rolü için düşülmüş ama sonunda rolü Tom Hanks almış.

BAŞKA BİR YÖNETMENLE ÇALIŞACAKLARDI

Tom Hanks gibi Robert Zemeckis de ilk tercih değil. Zemeckis, Forrest Gump'ın yapımı başladığında zaten başarılı bir yönetmendi, ancak bu filmi yönetip yönetmeyeceği belli değildi. 

Brazil ve 12 Monkeys gibi filmlerin arkasındaki Terry Gilliam ve Siyah Giyen Adamlar ile Addams Ailesi'nin yönetmeni Barry Sonnenfeld de düşünüldü fakat her iki yönetmenle de anlaşılamadı ve yapım Robert Zemeckis'e emanet edildi.

İLK FİLMİ...

İyilik Bul, İyilik Yap (Pay It Forward), Altıncı His (The Sixth Sense) filmlerindeki başarısıyla dikkat çeken Haley Joel Osment ilk kez 'Forrest Gump' filminde rol aldı.

ÜST ÜSTE İKİ DEFA EN İYİ ERKEK OYUNCU OSCAR'INI KAZANDI

Tom Hanks, bu filmle 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı. Hanks bir önceki yıl da Philadelphia ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı. Ve uzun zamandır üst üste iki yıl bu ödülü almayı başaran tek kişiydi. En son Spencer Tracy 1937 ve 1938'de Oscar kazanarak bu başarıyı yakalamıştı.

FİLMDEN SONRA DEVAM KİTABI ÇIKTI

Winston Groom'un Forrest Gump romanı, film gişe rekorları kırdıktan sonra satış rekorları kırdı. Bunun üzerine bir devam kitabı olan Gump & Co 1995'te çıktı. Kitap 80'lerde başlıyor ve hatta Gump, Tom Hanks ile bile tanışıyor

DEVAM FİLMİ PLANLARI SUYA DÜŞTÜ

Gişe rekorları kıran böyle bir filmin ardından bir devam kitabı gelince 2001'de Eric Roth yeniden masa başına geçti ve ikinci film için senaryoyu kaleme aldı. Ancak bu plan 11 Eylül'ün gerçekleşmesinden sonra suya düştü.

YENİ BİR İKİLİYİ DOĞURDU

Filmde Forrest Gump ve Teğmen Dan Taylor'ı canlandıran Tom Hanks ve Garry Sinise birlikte çalışmaktan oldukça memnun kalmış olacaklar ki Forrest Gump'tan sonra da beraber iki filmde daha rol aldılar. İkili Apollo 13 ve Yeşil Yol gibi dönemin en çok izlenen filmlerinde çalıştılar. Her üç film de Oscar'da "En İyi Film" dalında aday gösterildi.