Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çağdaş sinemanın öncüsü Khemir Malatya’da
Çağdaş sinemanın öncüsü Khemir Malatya’da
Kuzey Afrika kültürünün zenginliğini filmlerine yansıtan usta yönetmen Nacer Khemir, uluslararası jüriye başkanlık etmek üzere 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’ne konuk oluyor.
Kültür Sanat 20 Ekim 2017 - 17:21

Malatya Büyüksehir Belediyesi tarafından 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, çağdaş sinemanın özgün öncülerinden Nacer Khemir'i ağırlamaya hazırlanıyor. Kuzey Afrika, Arap ve Fars kültürlerinin geleneksel ve mistik ögelerini bu coğrafyanın zengin renk paletiyle beyaz perdeye yansıtan ve izleyiciyi içine çeken bir masal dünyası yaratan Tunuslu usta yönetmen, festivalin 9 Kasım akşamı gerçekleştirilecek açılış töreninde Onur Ödülü alacak. Restore edilerek Eylül ayında Venedik Film Festivali Klasikler bölümünde gösterilen 1984 yapımı ilk uzun metrajlı filmi Çöl İşaretleri de Malatya'da sinemaseverlere sunulacak.

ÇOK YÖNLÜ BİR SANATÇI

Filmleri Binbir Gece Masalları ile kıyaslanan, Arap ve Fars kültürlerinin masal geleneğinin ve tasavvuf felsefesinin sinema diline aktarılmış hali olarak yorumlanan Nacer Khemir, Locarno, Cinema du Reel, Valencia, Kartaca, Ouagadougou ve Nantes gibi önemli festivallerde ödüller kazanmış bir sinemacı olmanın yanı sıra Paris Sinemateki’nin efsanevi yöneticisi Henri Langlois adına verilen ödülün de sahibi. Khemir ayrıca, Dünya çapında Güvercinin Kayıp Kolyesi ve Bab'Aziz adlı filmleriyle tanınmasının yanı sıra tiyatro, edebiyat, kaligrafi ve heykel alanında eserler veren, Fransa'da yayınlanmış on bir kitabı bulunan, çok yönlü bir sanatçı.

SİNEMADAN ÖNCE TİYATRODA MASALCIYDI

1948 yılında Tunus, Korba'da doğan Khemir, öğrenimini UNESCO bursuyla Paris'te yaptı. Tunus medinesinde masalcılar üzerine yaptığı araştırma ve derlediği masalları kaligrafiyle betimlediği kitabı L'Ogresse'in (1975) yayınlanması ona uluslararası alanda ilk sanatsal başarıyı kazandırdı. Kaligrafileri 1980 yılında Paris'te Centre Pompidou'da sergilendi. 1982 ve 1988 yıllarında Paris'teki Chaillot Ulusal Tiyatrosu'nda Yannis Kokkos'un sahneye koyduğu bir aylık bir gösteri serisinde, her akşam, Binbir Gece Masalları'nı kendi yorumuyla izleyiciye okudu. Sinemadan önce, tiyatro sahnesinde bir masalcı olarak yer aldı.