Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul Film Festivali ‘hayır’lı geceler ve Silivri’ye mesajla başladı
İstanbul Film Festivali ‘hayır’lı geceler ve Silivri’ye mesajla başladı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36'ncı İstanbul Film Festivali'nin açılış töreni yapıldı. Onur ödülü töreniyle başlayan gecede ‘Sinema Onur Ödülü’nü alan oyuncu Macit Koper ve yönetmen Barış Pirhasan’ın konuşmaları dikkat çekti.
Kültür Sanat 5 Nisan 2017 - 10:20

Koper, ödülünü aldıktan sonra ‘Hayırlı geceler’ dilerken Pirhasan, “onurlu olmanın bugün her zamankinden zor” olduğunu belirterek ödülünü cezaevindeki sanatçı ve gazeteci dostları adına aldığını söyledi. Pirhasan ve Koper'in bu sözleri salonda büyük alkış aldı.

macit

Hale Soygazi'nin elinden ödülünü alan Macit Koper, “Bu şenlik havasının devamı için herkese ‘hayırlı geceler’ diliyorum” dedi. Nurgül Yeşilçay'ın elinden ödülünü alan Barış Pirhasan da “Onurlu olmak bugün her zamankinden zor galiba. Ben bu ödülü şu anda cezaevlerinde kalan gazeteci, sanatçı ve bütün dostlarıma, yoldaşlarıma alıyorum” ifadelerini kullandı.

yesilcay-pirhasan

SIR IAN McKELLEN’DAN REFERANDUM GÖNDERMESİ

sir

İstanbul Film Festivali’nin son Onur Ödülü, Richard III’ten Yüzüklerin Efendisi’ne birçok filmdeki rolleriyle akıllara kazından, sinemanın yanı sıra usta Shakespeare yorumlarıyla tiyatro alanında da dünyanın en sevilen aktörlerinden, 6 kez Laurence Olivier tiyatro ödülünü almış, Bafta ve Oscar adaylıkları, Altın Küre ve Tony ödülleri de olan dünyaca ünlü oyuncu Sir Ian McKellen’a verildi. Ödülü İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan takdim etti.

 

Festivalin açılış töreninde bir konuşma yapan McKellen, konuşmasında 16 Nisan’daki başkanlık anayasası referandumuna ilişkin de bir göndermede bulundu.

Seyahat ettiği ülkelerin tarihleri konusunda araştırma yaptığını ifade eden ünlü oyuncu, Türkiye tarihine atıfta bulunarak, “Bu fırsattan istifade ederek ülkenizin tarihinin çok önemli olduğunu sizlere tekrardan ifade etmek istiyorum. Geçmişiniz dünyanın geri kalanı için çok önemli. Dolayısıyla Pazar günü başlarınızı lütfen dik tutun!” dedi.

 

Son güncelleme: 14:15 - 05.04.2017