Sözcü Plus Giriş

Türkiye’ye aşk filmleri gözünden bakacaklar

'Aşk Filmlerinden Türkiye'ye Bakmak' programı, filmler üzerinden Türkiye’de aşkın hâllerini incelerken, tüm bir yaşama kültürünü ve arka plandan yansıyanları mercek altına alacak. 

null
Güncellenme: 16:46, 07/11/2017
Türkiye’ye aşk filmleri gözünden bakacaklar

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Mithat Alam Film Merkezi ve Altyazı Sinema Dergisi'nin ortaklaşa hazırladığı ‘Aşk Filmlerinden Türkiye’ye Bakmak’ başlıklı eğitim programı 14 Kasım'da başlayacak.

Atıf Yılmaz'ın 1966 yapımı ‘Ah Güzel İstanbul’ filmiyle açılışı gerçekleşecek olan seminer dizisi sekiz hafta sürecek.

1950'lerden bu yana Türkiye'de yapılmış filmlerde aşkın temsilini zaman, mekân, sınıf ve toplumsal cinsiyet kavramları etrafında tartışacak olan eğitim programı, sosyal bilimciler, edebiyatçılar ve sinemacılar disiplinler arası bir tartışma yöntemi ile hem Türkiye'de insan ilişkilerinin dinamiklerini aşk çerçevesinden incelemeyi hem de katılımcılara ‘film okuma’ konusunda iç görü kazandırmayı hedefliyor.

Konuya ilgi duyan herkese açık olan dersler, 14 Kasım 2017 – 2 Ocak 2018 tarihleri arasında seminer ve film gösterimleri olarak 8 hafta boyunca Mithat Alam Film Merkezi'nde gerçekleşecek.

İlginizi ÇekebilirUlusal sinemanın öncülerinden Halit Refiğ anılacakUlusal sinemanın öncülerinden Halit Refiğ anılacak