Üniversiteye yol yapılırken Roma dönemine ait mezar bulundu

Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Yerleşkesi'ndeki inşaat alanındaki yol yapım çalışması sırasında 'Geç Roma' dönemine ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 2 bin yıllık mezar bulundu. İçerisinde kafatası ve kemik parçaları olan mezar alanı koruma altına alındı.

Üniversiteye yol yapılırken Roma dönemine ait mezar bulundu

Olay, Meram İlçesi Köyceğiz Mahallesi’nde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Yerleşkesi’nde meydana geldi. Üniversitenin yeni yapılan inşaatlarının bulunduğu bölgede iş makinesi ile gerçekleştirilen yol yapım çalışması sırasında, düzenleme yapılan topraklık alanda bir oyuk oluştu. Çalışanlar tarafından yapılan inceleme sonrası oyuğun mezar olduğu belirlendi.
2 BİN YILLIK OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR 
Yetkililer durumu polis ve Müze Müdürlüğü´ne bildirdi. Olay yerine gelen Müze Müdürlüğü yetkilileri mezarda inceleme yaptı. İçerisinde kafatası ile kemik parçaları bulunan ve ‘Geç Roma’ dönemine ait olduğu tahmin edilen mezar alanı koruma altına alındı. Polis ekiplerinin de inceleme yaptığı ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu tahmin edilen mezarda alanında kazı çalışması başlatılacağı öğrenildi.
2017

(DHA)

Uşak'taki Roma dönemine ait mezarlıklar ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Uşak'taki Roma dönemine ait mezarlıklar ortaya çıktı Çin'de 2000 yıllık gizemli antik mezar bulundu İlginizi Çekebilir Çin'de 2000 yıllık gizemli antik mezar bulundu
Loading...